Seyirci Yasak Elma'yı ısırmaktan neden vazgeçmiyor?

Yasak Elma bir entrika dizisi olarak başlayıp sonra da bundan vazgeçip entrika dizilerinin parodisi olarak devam eden bir iş.

İtiraf etmeliyim ki ulusal kanallarda ilk bölümünden itibaren her hafta takip ettiğim bir dizi yok. Bunun başlıca sebebi katlanılamaz hale gelen ve işin temposunu yerlerde süründüren süre meselesi...

Bir diğeri de, yıllardan bu yana önümüze sürülen hikayeleri artık karakterleri görür görmez tahlil edip, bu şunu yapacak bu bunu yapacak diyerekten olay örgüsünü çözmüş olmak ki bu zaten sıradan bir seyircinin de kolaylıkla yaptığı şey. Senaristler bu sorunları karakterleri ve onların arasındaki ilişki trafiğini arttırarak aşmayı deniyor, o zaman da elde defter, “bu bunu, bu da bunu sonra hepsi bunu” şeklinde not almak gerekiyor.

Rastladığımda kanal değiştirmediğim tek bir dizi var, üstelik bu dizi erkek seyirci odaklı bir yapım bile değil ama tıpkı Yeşilçam filmleri gibi kolay tahmin edilebilir, kolay izlenir ve neresinden başlarsanız takip edilebilir bir iş.

Yasak Elma’dan bahsediyorum, Fox TV’de yayınlanan ve yapımcılarını bile şaşırtan bir şekilde 71 bölümdür o gecenin reytinglerinde başa oynayan diziden. Amerikalılar ucuz B movie’ler için “ o kadar kötü ki bu yüzden izlemesi çok zevkli” derler ya bu Yasak Elma da öyle bir dizi aslında. Oyuncular karikatür performanslar ortaya koyuyor, senaryo 7 yaşında bir çocuğun tahmin edebileceği kadar basit, yapım çok kitsch çok plastik ama bir şekilde kendisine bağlıyor.

Dizideki favori karakterim, Eda Ece’nin oynadığı Yıldız... Yıldız’ın saf gibi görünüp kendini zeki zannedenleri alt etme, tam “bu sefer bitti” derken şansının dönüp ayağa kalkma hallerini izlemek hoşuma gidiyor ancak internetten bulur da ilk bölümleri izlerseniz karakterin tamamen değiştiğini görebilirsiniz. İlk sezonun Yıldız’ı ile şu an izlediğimiz kesinlikle aynı kişi değil.

Aslına bakarsanız, Yasak Elma bir entrika dizisi olarak başlayıp sonra da bundan vazgeçip entrika dizilerinin parodisi olarak devam eden bir iş. Yapım ekibi bir noktada “biz ne yapıyoruz böyle” deyip işi eğlenceye vurmuş gibi.

Yıldız’ın yaşadığı değişim dizi dünyasından en büyük karakter başkalaşımlarından biri. Şevval Sam’ın oynadığı Ender ve Şafak Pekdemir’in canlandırdığı Zehra başta olmak üzere diğerleri de bu abartılı ritme eşlik ediyor ve Avrupa Yakası’nda (yoksa Yalan Dünya’da mıydı) bu tür dizilerle dalga geçtikleri skeçleri aratmayan bir izlence ortaya çıkıyor.

Seyirci yorgun, seyirci sıkkın. 3 saatlık entrika dizilerindeki ilişki trafiğini ve bağırtı çağırtıyı takip etmek kolay değil. Ekranın karşısına geçip kafa boşaltmalık çerez işler de lazım. Dizinin giderek daha da parodiye dönüşeceği Nadir karakterini öldürüp hikayenin dışına çıkarmalarından belli.

Yasak Elma’nın makas değiştirmesi bence yerli dizi alemindeki en akıllı stratejilerden biri oldu. Saf kandıran Yıldız’ı ve arkadaşlarını izlemeye devam.

Murat Tolga Şen - murattolga@gmail.com / sosyal medya: @murattolga