Medya
03 Eyl 2019 09:26 Son Güncelleme: 03 Eyl 2019 10:39

Sevilay Yılman'dan Hilal Kaplan'a İmamoğlu tepkisi: "Onlar adına ben utandım"

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kayyum atanan 3 kentin belediye başkanını ziyaret etmesini değerlendirdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kayyum atanan Diyarbakır'a ziyareti ve başta Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk olmak üzere HDP'lilerle yaptığı görüşmeler birkaç gündür memleketin gündeminde.

İmamoğlu'nu eleştiren isimlerden biri de Sabah Gazetesi köşe yazarı Hilal Kaplan...

Kaplan, İmamoğlu'nun Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile yaptığı görüşmeye dair bir fotoğrafa yer verdiği paylaşımında "Megri megri kardeş aynen." ifadesini kullandı.

 

Sevilay Yılman, Ekrem İmamoğlu'nun Diyarbakır ziyaretini ve eleştirileri köşesine taşıyarak, geçmişteki AKP'nin Kürt süreciyle ilgili yapılanları hatırlattı.

Yılman, bugünkü "Dün “Megri Megri” idiyse bugün niye değil?" başlıklı yazısında, Sabah yazarına isim vermeden gönderme yaparak "yemin ediyorum onlar adına ben utandım!" yorumunda bulundu. 

 İşte Yılman'ın yazısından o ifadeler...

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kayyum atanan Diyarbakır’a ziyareti ve başta Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk olmak üzere HDP’lilerle yaptığı görüşmeler birkaç gündür memleketin gündeminde.

Söylememe gerek yok biliyorsunuz ki bu görüşmeleri dolayısıyla İmamoğlu’na hemen her kesimden sert tepkiler verildi.

Bunların bir kısmı Türk milliyetçisi ve kendilerini ulusalcı addeden insanlardı.

Samimiyetle söylüyorum onları büyük bir anlayışla karşılıyorum.

Zira kendi zaviyelerinden baktıklarında haklı bu insanlar.

Sonuçta onlar her daim mesafeli duruş sergilediler HDP’ye... Hep karşısında oldular bu partinin ve temsilcilerinin...

Onlara göre aslında HDP olmamalı bile siyaset sahnesinde... Kapatılmalı ve hatta mümkünse onun yerini alacak aynı anlayışta, politikada bir başka parti de kurulmasına müsaade edilmemeli...

Hülasa... Çok normal bu düşüncedeki insanların İmamoğlu’nun kayyumla görevlerinden alınmış mevkidaşı HDP’li belediye başkanlarıyla dayanışma amacıyla destek vermesine tepki göstermeleri...

Ama hiç kusura bakmasınlar... Geçmişte AK Parti’nin bir projesi olan çözüm sürecine ölümüne sahip çıkmış ve hatta projenin hayata kavuşması adına da o dönem oluşturulan “akil insanlar heyeti” gibi oluşumlarda yer almış... Ve hatta bu desteklerinin ne kadar demokratik, özgürlükçü ve insani bir destek olduğunu ispat için gerek sahip oldukları köşelerinde, çıktıkları ekranlarda... Gerekse de sosyal medyadaki hesapları üzerinden çok enteresan coşku dolu yorumlar yaparak açıkça desteklerini ilan etmiş şahısların böyle bir hakkı yok!

Bu isimleri lazım olmayan ama kim olduklarını herkesin bildiği insanlar öyle şeyler yazıp çizdiler ki İmamoğlu ve Diyarbakır açılımına dair...

Aklıma geldi o eski günler...

Film şeridi gibi geçti her şey saniye saniye gözümün önünden...

Ve yemin ediyorum onlar adına ben utandım!

Hele hele 100 yıl evvel falan değil…

Hepi topu 6 yıl evvel…

Diyarbakır’ın en büyük meydanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin de olduğu mitingde ünlü Kürt şarkıcılar Şivan Perwer ile İbrahim Tatlıses’in Megri (Ağlama) şarkısında yaptıkları düete övgüler düzenlerin... 

Utanmadan... Hiç yüksünmeden İmamoğlu ve Ahmet Türk’ün Diyarbakır’daki tokalaşma fotoğrafının altına “Megri Megri” yazıp da görüşmeyle alay etmesi beni benden aldı!

Tekrar ediyorum…

Geçmişte de HDP’ye, siz deyin “Kürt Açılımı” ben diyeyim “Çözüm Süreci”... Her ne ise işte... O dönem mesafeli durmuş kişilerin İmamoğlu’nu eleştirmelerine ve hatta yerden yere vurmalarına hiçbir lafım yok!

Nihayetinde onlar dün ne idiyseler… Bugün de aynılar.

Ama biz…

O sürece gönülden destek olmuş… AK Parti’nin; ”Sırf bu topraklarda barış olsun... Türk Kürt gençleri ölmesin… Analar ağlamasın” diyerek tamamen halisane niyetlerle başlattığı o insancıl projeye omuz vermiş olan bizler…

“Arşivde var nihayetinde” deyip mümkün olduğunca şuurlu davranıp, daha temkinli ve düsturlu olmalıyız!

Kendimizi, yaptıklarımızı topyekûn inkar edercesine tuhaf hal ve hareketler sergileyip saçmalamamalıyız!

Ha… İllaki İmamoğlu’nu eleştireceksek eğer...

İllaki vuracaksak adama!

En azından bunu toplum nezdinde komik duruma düşmemek adına 2013 yılında Diyarbakır’daki o meşhur mitingde söylenen ve orada bulunanları da ağlatan “Megri Megri” şarkısı hatırlatmasıyla filan değil, başka şeyler üzerinden yapmalıyız!

Yazıyı kaynağından okumak için tıklayınız