Gündem
02 Oca 2014 20:17 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:51

Sevan Nişanyan cezaevine girdi!

Yazar Sevan Nişanyan, kaçak inşaat yaptığı gerekçesiyle hakkındaki 2 yıllık hapis cezasını çekmek için İzmir'in Torbalı ilçesi Açık Cezaevi’ne teslim oldu.

İzmir'in Şirince köyüne bir kilometre mesafedeki kendine ait araziye yaptığı 60 metrekarelik evin inşaatı arazinin SİT olduğu gerekçesiyle iki kez mühürlenen Sevan Nişanyan, buna rağmen inşaatı tamamlamış ve mühürleri söktüğü gerekçesiyle hakkında, Selçuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. Bu nedenle hakkında açılan dava sonrasında cezası kesinleşen Sevan Nişanyan, 2 yıllık cezasını yatmak için İzmir'in Torbalı ilçesi Açık Cezaevi’ne teslim oldu. Cezaevi önünde bir açıklama yapan Nişanyan, “Yaptıklarım için pişman değilim. Aksine mutluyum. Elbet bu bozuk düzen bir gün ortadan kalkacaktır” dedi.

Selçuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Nişanyan'a 2 yıl hapis cezası verdi. Nişanyan, kararın temyizi için 2008 yılında Yargıtay'a başvurdu. Yargıtay, 5 yıl sonra kararı onadı. Bunun üzerine Nişanyan, bir süre önce savcılığa gidip teslim oldu. Nişanyan'a cezaevine girmesi için 2 Ocak'a kadar süre verildi. Nişanyan, bu sürenin sonunda cezasını çekmek için bugün Torbalı’ya geldi. Nişanyan gelişmeleri, daha önceden Facebook hesabından, "Selçuk savcılığına resmen teslim oldum. Cezaevine girmek için 2 Ocak'a kadar vaktim var. Torbalı Cezaevinde olacağım. Tahminimce net 2 yıl yatacağım, ama kimse tam bir şey bilmiyor" diye duyurmuştu.

Gazetecilerin, "Cezaevinde ne kadar kalacaksınız?" sorusuna cevap veren Nişanyan, “Hakkımda açılan o kadar çok dava var ki. Bende ne kadar yatacağımı bilmiyorum. Ama süre ne olursa olsun asla yaptıklarım için pişman değilim. Öyle bir düzenin içinde yaşıyoruz ki bu denklemi matematikçiler bile çözemiyor” şeklinde konuştu.