Gündem
04 Mayıs 2022 08:56 Son Güncelleme: 04 Mayıs 2022 11:01

"Sessiz İstila" filmiyle ile ilgili flaş gelişme! Spiker Hande Karacasu'ya gözaltı!

Türkiye'deki sığınmacıları ve düzensiz göçmenleri konu alan ‘Sessiz İstila’ isimli kısa filmle ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü bir açıklama yaparak 2 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. EGM'den yapılan açıklamada, mültecilerle ilgili bazı bilgileri manipüle edip gerçekleri çarpıtarak yayınlayan siyasal iletişimci ve spiker Hande Karacasu Sakarya’nın da gözaltında olduğunu duyurdu.

EGM'den yapılan yazılı açıklamada, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca kanunların verdiği yetki çerçevesinde suç ve suçlularla mücadele amacıyla internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetlerinin yürütüldüğü belirtildi.

SESSİZ İSTİLA FİLMİYLE İLGİLİ GÖZALTI
Çalışmalar kapsamında, Youtube'de "Sessiz İstila" başlıklı kısa filmin yayınlandığı belirlenerek video içeriğinde sığınmacılar ve düzensiz göçmenlerle ilgili bilgileri manipüle edip gerçekleri çarpıtarak yayınladığı tespit edilen Hande Karacasu'nun Sakarya'da yakalandığı bildirildi.

Açıklamada, Suriyeli sığınmacılar ve düzensiz göçmenlerle ilgili provokatif paylaşımlarda bulunduğu belirlenen, "Militer Doktrin@militerdoktrin1" rumuzlu hesabın yöneticisi olduğu değerlendirilen H.D'nin de İstanbul'da yakalandığı ifade edildi.

Yakalanan şüphelilerle ilgili adli işlem başlatıldığı kaydedildi.  

AVUKATI SERBEST KALDIĞINI DUYURDU

Hande Karacasu'nun avukatlarından Mehmet Zengin ise sosyal medya hesabından Karacasu'nun serbest bırakıldığını duyurarak, “Meslektaşlarım Av. Serhat Tercan ve Av. Uğur Tarhan ile beraber, Sessiz İstila filminin yapımcısı @KaracasuHande'nin Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadesine katıldık. Kendisi hastane kontrolünden sonra serbest bırakıldı” ifadelerini paylaştı.