Ekonomi
03 Şub 2023 11:27 Son Güncelleme: 03 Şub 2023 12:00

Sermaye Piyasası Kurulu’nda ilk görevden alma! Kılıçdaroğlu çağrıda bulunmuştu…

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Gerekeni yap” diye uyardığı Sermaye Piyasası Kurulu’nda (SPK) Ortaklar Finansman Dairesi Nizamettin Uçak başkanı görevden alındı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Borsa’da yaşanan manipülatif hareketlerin ardından küçük yatırımcıyı kendisini koruması için uyararak SPK’ya “Gerekeni yap” diye serzenişte bulunmuştu. SPK’da ilk görevden alma gerçekleşti. SPK’da kilit görevde bulunan Ortak Finansman Dairesi Başkanı Nizamettin Uçak görevden alındı.

Nizamettin Uçak’ın yerine Sait Babuçcu daire başkanı olarak atandı. Yine Serpil Yaşar, Mustafa Eken ve Müge Taşcı başkan yardımcısı olarak atandı.

Görevden alma ve atamalar SPK Başkanı İbrahim Ömer Öngül tarafından bir genelge ile duyuruldu.  SPK’da görevden alma ve yeni atamaların devam etmesi bekleniyor.

BORSADA MANİPÜLATİF HAREKETLER

Borsa 2022 yılını rekorlarla kapatmasına rağmen 2023’ün ilk ayında düşüş kaydetti. Şubat ayının ilk günlerinde de negatif görünüm değişmedi ve devre kesici uygulandı. Düşüşlere rağmen tek kişilik halka arz hissesinden 1 kişi yüzde 2 bin 317 kazanç elde etti. Düşüşlere rağmen tavan tavan giden halka arz senetleri nedeniyle SPK’nın inceleme başlatması bekleniyordu.