Seren Serengil’den sağlıksız sağlık tavsiyeleri!

Seren Serengil’e acil şifalar dilerim ancak kendisi artık kimseye sosyal medyadan ya da ekrandan sağlık ya da güzellik tavsiyesi vermesin.

Seren Serengil ile Terminatör serisinde Arnold Schwarzenneger’ın canlandırdığı gelecekten gelen meşhur robot T-800 arasında müthiş bir benzerlik var; ikisi de ölmüyor!

Sabah sabah aldım elime kumandayı, kanallar arasında geziniyorum. Televizyonda yine seyredecek hiçbir şey yok. Medya eleştirmenliği yapmasam ulusal kanalları izlemeyi çoktan bırakırdım. Gerçekten izleyecek hiçbir şey yok; çer çöp!

Kanalları çıka çıka en sondakilere kadar geldim. Beyaz TV’de Söylemezsem Olmaz adındaki dedikodu programında yine onun bunun hakkında atıp tutuyorlar. Kendilerini bir ahlak tepesine çıkarmışlar, öyle de güzel ahkam kesiyorlar ki. Arada da birbirilerini yağlamayı ihmal etmiyorlar.

Fakat o da ne! Haftalardır sürekli, “sağlık durumu feci bozuldu”, “ölüm döşeğinde”, “hayranlarından helallik istedi” haberleri okuduğum Seren Serengil de ekranda! O da stüdyodakilerle birlikte atıyor, tutuyor.

Diyor ki sayın Serengil; 2021’e para sayarak girmiş o yüzden bu yıl çok bereketli geçmiş. İyi de o zaman niye biz sizin hakkınızda sürekli felaket haberleri okuduk?

Yoksa tüm bunlar da iyice azıtan PR operasyonlarına mı hizmet ediyordu? Meraktayım, gidip Instagram profiline baktım, kendime de kızıyorum bir yandan, neden bindin bu kayığa, sana ne Seren Serengil’den diye ama magazinden kaçış yok!

Seren Serengil’in Instagram profiline girdiğimde gördüğüm şey de tuhaf. 19 Aralık’ta hastaneden görüntü paylaşan, dua isteyen Serengil, 28 Aralık’ta hayranlarına Botox ve Jawline (Çene dolgusuymuş) hediye edeceği vaadiyle estetikçi reklamı yapıyor. Instagram hesabında böyle bir sürü tavsiyeymiş gibi görünen ama aslında reklamdan başka bir şey olmayan paylaşım var.

Buradan sonra olay, sosyal medyanın gücü ile alakalı birkaç şey yazmama izin verecek şekilde genişliyor. Karşımızda bir medya ünlüsü var, geçirdiği mide operasyonları yüzünden hayatı ciddi anlamda tehlikeye girmiş. Ölümlerden dönmüş ve her seferinde de bunu ülke gündemine taşımaya çalışmış. Sadece Medyaradar’da yaptığım aramada gördüm; geçen yıl bu zamanlardan itibaren başlayan ve her ay tekrarlanan onlarca sağlık endişeli haber var. İş öyle bir hale gelmiş ki doktoruyla mahkemelik olmuş vs.

Öte yandan Seren Hanım, ülkenin kadınlarına sürekli olarak ağır estetik müdahaleler de içeren güzelleşme tavsiyeleri vermeyi, ürün ve hizmet reklamı yapmayı da ihmal etmemiş.

Bu, yaptığı egzersizler yüzünden sağlığını kaybetmiş bir spor hocasından sizi çalıştırmasını istemek gibi bir şey ve çok saçma!

Sağlık ciddi bir konu, kimsenin sağlığını kaybetmesini de istemem. Seren Serengil’e de acil şifalar dilerim ancak kendisi artık kimseye sosyal medyadan ya da ekrandan sağlık ya da güzellik tavsiyesi vermesin. Ağır hastane süreçlerinden hemen sonra da ekrana çıkmak için bu kadar hevesli olmasın. Hastalığın ardından sağlık ve güç kazanıncaya kadar geçen ve adına nekahet dönemi denen bir şey var, keşke uysa.

Estetik lobisi diye bir şey var mı bilmiyorum ama galiba bu dermatologlar vs. ekran ünlülerini sürekli kendi ürünlerinin ve hizmetlerinin reklamını yapsın diye zorluyorlar. Bu alanda sağlam paralar dönüyor olmalı ki herkes her şey rağmen PR’ını yapmaktan geri durmuyor. Mesela bugünkü programa bir uzman çağırmışlar, “Botoks artık günlük krem gibi bir şey oldu” diye överek anlatıyor. Kadınlar, erkekler, her yaştan insan Botoks yaptırmalıymış. Çıldırmış bu insanlar!

Netflix’te harika bir sistem eleştirisi olan Don’t Look Up adındaki filmde Cate Blanchett’in canlandırdığı Brie Evantee adında bir haber sunucusu var. Suratı estetikten görünmüyor, her şeyi sahte, güzel ama sahte ve sunduğu haberler de öyle! Astronomlar, “Dünyaya devasa göktaşı yaklaşıyor, hepimizi öldürecek!” diye çırpınıyor, kadın gülüyor ve bir şeyleri tavsiye etmeye devam ediyor.

Son söz; 2022’ye, Milyarder (1986) filminde, Şener Şen’in canlandırdığı Mesudiyeli Mesut gibi umutla bakıyor, bu yılın Seren Serengil’in sürekli hastaneye yatma haberlerini almadığımız bir yıl olmasını diliyorum. Güzelleşmek uğruna bedenimizi bu kadar zorlamazsak sürekli hastaneye de yatmayız, ne gerek var?

Herkese sağlıklı ve mutlu yıllar.

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com