Medya Günlüğü
20 Kas 2014 11:40 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:55

Serdar Turgut'tan ilginç yazı! Erdoğan'a kızanlar Atatürk'ü unutuyor!

Habertürk gazetesi yazarı Serdar Turgut, ABD'yi Müslümanların kurduğu iddiasını köşesine taşıdı.

Serdar Turgut'tan ilginç yazı! Erdoğan'a kızanlar Atatürk'ü unutuyor!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1. Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nde yaptığı "Amerika kıtasını Kristof Kolomb'dan önce Müslümanlar keşfetti" ve "Küba'ya da Cami yakışır" açıklaması gündemdeki yerini koruyor.

Konuyla ilgili yazan köşe yazarlarına son olarak Habertürk yazarı Serdar Turgut eklendi. "Ben tüm sülalesi sapına kadar Atatürkçü olan bir aileden geliyorum. Ben de düşünce olarak o aileye layık olmaya çalıştım"  diyen Turgut, çok çarpıcı bir hatırlatma ile konunun farklı bir boyutunu dile getirdi: "Atatürk'e saygım/sevgim sonsuz olmakla birlikte Mu kıtası durumunda olduğu gibi arada bir saçmaladığını da görmezden gelemem."

Turgut, Atatürk'ün bir dönem Mu Kıtası ve orada yaşayan proto Türkler meselesini takıntı derecesinde kendine dert etmesine sesini çıkarmayanların şimdi Erdoğan'a yönelik tepkilerinin tamamen siyasi olduğu görüşünde.

Turgut bu yüzden "Erdoğan'ı ilk yıllarında severdim ama sonra o sevgim gittikçe azaldı, bu da benden kaynaklanan bir şey değildi, sadece o çok değişti. Şimdi ise yaptığı birçok şeye karşıyım, ama karşı olmamı nefrete dönüştürmüyorum." yazmayı da ihmal etmedi.

İşte Serdar Turgut'un yazısından çarpıcı bir bölüm:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika'ya Kolomb'dan önce bazı Müslüman kâşiflerin ulaşmış olduğunu söyledikten sonra yaşananlar, bugün Türkiye'de ne kadar sağlıksız bir ruh hali içinde bulunduğumuzu, sosyal yaşamımızda bizleri bir arada tutan hiçbir ortak noktanın kalmamak üzere olduğunu gösterdi.

Erdoğan'ın dediği gibi, bir çevre buradan kendisine saldırma, alay etme fırsatı yaratmaya çalıştı. O çevre söylenen söze değil diyene bakarak karar veriyor. Bu toplumda seveni çok olmakla birlikte sevmeyeni de çok olan bir Cumhurbaşkanı var. Bu normal olabilir de nefret edeni gün geçtikçe irrasyonelleşiyor. Ortada hastalıklı bir nefret var. O çevre, söyleyen o olduğu için söylediğiyle alay etmeye, "Ne kadar saçma" demeye başladı.

Ama aynı çevre, nedense bir zamanlar Atatürk'ün "Mu kıtası"na takmış olduğunu ve bu efsanevi kayıp kıtada Türklerin izini filan sürmeye çalıştığını nedense unutuyorlar. Şu andaki nefretleri kendilerini tamamen teslim almış olduğundan Atatürk'ün yaptığı saçma değil, ama Erdoğan'ın sözü saçma gelebiliyor.

Bu ortam sadece bir siyasetçinin, bir kesimin nefretiyle alakası olmakla kalsa bu çok önemli olmayabilirdi, ama çok daha vahim bir durum var. Bizler dinle ilgili aramızda anlamlı bir diyalog kurma imkânını gün geçtikçe kaybediyoruz.

Toplumun bir bölümü (Erdoğan'ı sevenler), hayatını gittikçe dinselleştirmeye başlamışken, diğer bölümü (Erdoğan'dan nefret edenler) dinselleşme sürecinin daha da dışına çıktı, hatta dinselleşmeye tepki de duymaya başladı. Bu son derece tehlikeli bir durum, ciddi bir bölünme.

Ben tüm sülalesi sapına kadar Atatürkçü olan bir aileden geliyorum. Ben de düşünce olarak o aileye layık olmaya çalıştım. Atatürk'e saygım/sevgim sonsuz olmakla birlikte Mu kıtası durumunda olduğu gibi arada bir saçmaladığını da görmezden gelemem. Erdoğan'ı ilk yıllarında severdim ama sonra o sevgim gittikçe azaldı, bu da benden kaynaklanan bir şey değildi, sadece o çok değişti. Şimdi ise yaptığı birçok şeye karşıyım, ama karşı olmamı nefrete dönüştürmüyorum.

Bana tanınmış bu yazarlık yapma ayrıcalığını, toplumdaki karşılıklı nefret ortamının ortadan kalkması için kullanma amacındayım. Toplumun acilen din ve inanç konularında ciddi bir diyaloğa girmesi gerektiğini düşünüyorum. Üstelik dünyanın, "Müslümanlığın ne olduğu, Müslümanların 21'inci yüzyılda global dünyada nasıl var olacakları" konusunda yeniden tanımlamaya ihtiyaç duyduğu şu günlere Türkiye'de bu konularda açacağımız diyalogların öneminin büyük olduğuna inanıyorum. Üstelik ben bir deistim, ama buna rağmen doğru olana "Doğru budur" demeyi sürdüreceğim.
İşte ihtiyaçların bu olduğu bugünlerde Cumhurbaşkanı'nın bahsettiği kâşiflere sadece Müslüman diye tepki gösterilmesini son derece sağlıksız ve tehlikeli buluyorum. Üstelik Cumhurbaşkanı'nın dediği, daha önce bazı bilim adamları tarafından söylenmiş ama ispat edilememiş bir durum.

Atatürk'ün işaret ettiği efsanevi Mu kıtasında Türklerin kökeni olduğuna inanmak eğer size saçma gelmiyorsa, o zaman Cumhurbaşkanı'nın dediğine çok daha rahat inanmanız gerekir.