Reklam PR
06 Oca 2013 16:09 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:36

ŞENER ŞEN'İN MÜMKÜNLÜ KASABASINDA FİYATLAR PATLADI

Bir reklam filminde ‘Mümkünlü Kasabası' ismiyle adeta yeniden keşfedilen Taraklı'da ev fiyatları uçtu..

Şener Şen, Binnur Kave Olgun Şimşek’in oynadığı TTNET reklamında ‘Mümkünlü Kasabası’ ismiyle adeta yeniden keşfedilen Sakarya’nın Taraklı ilçesinde tarihi evlerin fiyatı son birkaç yılda yüzde bin 500 arttı.

Daha önce 30-40 bin liraya alıcı bulamayan evlerin aslına uygun restore edilmesiyle fiyatı bugün 400-600 bin liraya, büyük konakların fiyatı ise milyon dolara çıktı. Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, "Bu sene 100 bin üzerinde insan ilçeyi ziyaret etti. Bu yıl ziyaretçi sayısının 150 bini bulacağını tahmin ediyoruz." dedi.

Bir reklam filmiyle yıldızı parlayan Osmanlı evlerinin bulunduğu Taraklı’nın 2011 yılında Uluslararası Cittaslow (Sakin şehir) ağına dahil edilmesi tanılırlığını artırdı. Ayrıca sağlık turizmine yönelik yatırımların da hız kazanması dikkatleri ilçeye çekti. Taraklı’daki değişime Kültür ve Turizm Bakanlığı da destek verdi. Tarihî evlerin bakım ve onarımı için ev sahiplerine proje desteğinin yanında 30 bin liraya kadar hibe desteği sağlandı. Ayrıca TOKİ’nin de 10 yıl vadeli 90 bin lira kredi imkânı sunmasıyla ilçede bulunan 80 tescilli evin büyük bir kısmı restore edildi. 30-40 bin liraya alıcı bulamayan evlerin fiyatı neredeyse yüzde 2 bin 750 -800 bin liraya yükseldi. Büyük konakların fiyatı ise 1,5 ila 2 milyon dolar arasında alıcı buluyor.

Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Taraklı’nın yıldızının reklam filmiyle parlamaya başladığını , ardından güzel gelişmelerle birlikte doruğa çıktığını kaydetti. Bundan 5-10 yıl önce Taraklı’ya neredeyse hiç ziyaretçinin gelmediğini hatırlatan Özkahraman, "Bu sene 100 bin üzerinde insan ilçeyi ziyaret etti. Bu yıl ziyaretçi sayısının 150 bini bulacağını tahmin ediyoruz." dedi.

ONARILMAYAN EVLERİN FİYATI BİLE YÜKSELDİ

Taraklı’daki bu gelişimin ilçede bulunan tarihi evlerin fiyatını da arttırdığını vurgulayan Özkaraman, "Daha önce 30-40 bin liraya hatır gönül ilişkisiyle satılan evlerin restore edilmesiyle bu gün fiyatı 350 bin liradan başlıyor. Büyük evler ve konakların filatı ise milyon dolara çıkıyor. Ayrıca onarılmayan evlerin fiyatları 150 bin lirayı aştı. Ev fiyatları her geçen gün yükseliyor. Ünlülerden de almak ev bakanlar oluyor." bilgisini verdi.