Gündem
18 Mar 2021 09:19 Son Güncelleme: 18 Mar 2021 09:51

Selçuk Ecza'da 5 milyarlık miras kavgası! Kayyum atanması istendi

Türkiye'nin en zengin ilk 10 iş insanı arasındaki holdingin sahibi Ahmet Keleşoğlu'nun ölümünün ardından kalan 5 milyarlık miras için kavga sürüyor. Kavgada, Keleşoğlu'ndan miras kalan Selçuk Ecza Holding'e kayyum atanması istendi.

Türkiye'de 19 bin eczaneye ilaç dağıtan Selçuk Ecza Holding'de, 5 milyar liralık miras kavgası sürüyor. Vârisler arasındaki anlaşmazlık nedeniyle holdinge kayyum atanması istendi.

Türkiye'nin en zengin iş insanı arasında ilk 10'da yer alan Selçuk Ecza Holding'in sahibi Ahmet Keleşoğlu'nun mirası için kavga devam ediyor. Çocuğu olmayan Keleşoğlu'nun 5 milyar liralık mirası demans hastası eşi Nezahat Keleşoğlu (92) ve 5 kardeşinin 26 çocuğuna kaldı. 

MİRAS KAVGASI PATLAK VERDİ

Sabah gazetesinden Ali Oktay'ın haberine göre, veraset ilamında mirasın yarısı eşine kaldı, diğer yarısı ise 26 mirasçı arasında pay edildi. Mahkemece, holdingde yüzde 51 hissesi bulunan Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Vakfı Başkanı Mustafa Sonay Gürgen, teyzesi Nezahat Keleşoğlu'na vasi olarak atandı. Ancak vârisler arasında miras kavgası patlak verdi.

26 MİRASÇIYA TEDBİR

Gürgen ve kısıtlı teyzesi, 4 yıl önce diğer hak sahiplerine İstanbul Anadolu Aile Mahkemesi'nde alacak davası açtı. Bu davada konu, iş insanının 1 Ocak 2002'den sonra edindiği yaklaşık 1 milyar liralık malla ilgiliydi. Davaya cevap veren 26 mirasçı, "Teyzenin haklarını korumaktan ziyade vasinin geleceği için açılmış bir dava" diyerek, davanın reddini istedi. Sonuçta da mahkeme ara kararında 26 mirasçının hisselerine tedbir koydu. Ve menfaat çatışması nedeniyle holdinge kayyum atanması için davalılara süre verilmesine karar verdi. Ardından da bazı davalıların avukatı Mustafa Demirbağ, holdinge kayyum atanması için mahkemeye başvurdu.

YÖNETİM DEĞİŞEBİLİR

İstanbul Anadolu 19. Sulh Hukuk Mahkemesi'ndeki veraset ilamına göre; vasinin mirasçı olmadığını iddia eden avukat, Gürgen'in vasilliğinin kaldırılmasını ve kayyum atanmasına karar verilmesini istedi. Mahkeme kayyum talebini haklı bulursa dev holdingin yönetimi devlete geçecek.