Gündem
29 Kas 2021 13:56 Son Güncelleme: 29 Kas 2021 14:09

Selçuk Bayraktar cenaze töreninde yıkıldı! ‘Yüksek donanımlı bir mühendisti…’

İnsansız hava araçları (İHA-SİHA) çalışmalarında yer alan ve geçtiğimiz gün şüpheli bir trafik kazasında hayatını kaybeden mühendis Tarık Kesekçi bugün son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar da katıldı. Bayraktar, "Kaybımız ülkemiz adına çok büyük" dedi.

Geçtiğimiz cumartesi günü İstanbul Genç İHH'nin Bursa'da düzenleyeceği Teknoloji Kampı'na giderken İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Selçukgazi Viyadüğü mevkisinde otomobilin aynı yönde seyreden tıra arkadan çarpması sonucu sürücü Muratcan Kaya ile yanındaki İHH gönüllüleri Yusuf Taha Göktaş (22), Kaan Talip Tığlı (25) ve Tarık Kesekçi’nin (26) yaşamını yitirdi.

HIZ GÖSTERGESİ 150'DE TAKILI KALDI

Olay yerinde yapılan incelemelerde otomobilin hız kadranının 145 ile 150 kilometre arasında takılı kaldığı öndeki kamyonun ise 80 kilometre hızla seyrettiği öğrenildi.

 

KİLİT BİLGİLERE SAHİPTİ

Kazada hayatını kaybedenlerden Tarık Kesekçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar'ın şirketi Baykar'da görevli Uçak Mühendisiydi ve Türkiye Savunma Sanayi'nin en önemli envanterlerinden yerli ve milli Akıncı'nın yapımında görevli performans ve analiz mühendislerinin takım liderliğini yapıyordu ve kilit bilgilere sahipti.

Genç yaşında önemli bir görevde yer alan ve kilit bilgilere sahip mühendis Tarık Kesekçi'nin bu şekilde bir kazada yaşamını yitirmesi, soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

 

CENAZEYE SELÇUK BAYRAKTAR DA KATILDI

Kesekçi için Nevşehir'deki Hacı Rasim Uzer Camisi'nde tören düzenlendi.

Cenaze törenine, gencin ailesi ve yakınları, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, İHH Genel Başkan Yardımcıları Sait Demir ve Yavuz Dede, il protokolü ile Kesekci'nin mesai arkadaşları ve vatandaşlar katıldı.

 

"YÜKSEK DONANIMLI BİR MÜHENDİSTİ"

Cenaze namazının ardından konuşan Selçuk Bayraktar, merhum Kesekci'nin vatanperver, çalışkan bir uçak mühendisi olduğunu, ülkesi için önemli çalışmalara imza attığını belirterek, "Tarık kardeşimiz, kendisini ülkesi, milleti için mühendislik alanına adamış şekilde çalışırken diğer taraftan iyilik ve sosyal faaliyetlerden de geri kalmak istemezdi. Genç yaşında mühendislik ekibine liderlik etmeyi başarmıştı. Yüksek donanımlı bir mühendisti ama Tarık'ı özel kılan ondaki şuur ve idealizmdi. Bütün yaşantısı iyilik peşinde koşmaktı, son yaşadığı da o yolda oldu." ifadelerini kullandı.

 "ONA DAHA ÖNEMLİ BİR PROJEYİ SÖYLEMİŞTİM"

Mesai arkadaşının bütün yaşantısını iyilik peşinde koşarak geçirdiğini söyleyen Bayraktar, "Son haftalarda kendisiyle görüşüğümüzde ona daha da önemli bir projeyi söylemiştim. Kendisi kovid olmuştu, izindeydi. Testi negatif olduktan sonra hasta olduğu halde kendisi gibi 4 kardeşimizle beraber yola çıktılar. Yolda şehit oldular, biz öyle inanıyoruz. Kendisiyle benim Akıncı'da çok mesaim oldu. Aynı zamanda kendisi de akıncıydı. Kaybımız ülkemiz adına çok büyük. İnanıyoruz ki kısacık ömrüne çok büyük işler sığdırdı. Biz ona hakımızı helal ettik. İnşallah o da bize helal eder." diye konuştu.

 

Kesekci'nin cenazesi, öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Taşlıbel Mezarlığına defnedildi.

Uçak mühendisi ve İHH gönüllüsü Tarık Kesekçi Baykar tarafından üretilen insansız hava araçlarında uçuş performans ve analiz mühendislik takımının liderliği görevini sürdürüyordu. Kesekci, İHH'nin yurt dışı faaliyetlerinde de gönüllü görev alıyordu.