Gündem
04 Şub 2023 14:09 Son Güncelleme: 04 Şub 2023 14:22

Seks kaset kumpasında gerekçeli karar: "FETÖ'nün asıl hedefi Bahçeli’ydi"

Deniz Baykal ve eski MHP’lilere yönelik kaset kumpasına ilişkin davanın gerekçeli kararında, MHP’lilere kurulan kumpasta hedefin Devlet Bahçeli olduğu ancak aleyhine kullanılacak bir veri bulunamadığı belirtildi.

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve bazı MHP’li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayınlanması ve bazı usulsüz dinlemelere ilişkin olarak 171 sanık hakkında Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. 27 Nisan 2022 tarihinde kararını açıklayarak, 43 sanığa 6 yıldan 92 yıla kadar değişen sürelerde cezalar veren mahkeme, gerekçeli kararını da tamamladı.

2 BİN 729 SAYFA

Taraflara gönderilen 2 bin 729 sayfalık gerekçeli kararda, Deniz Baykal’ın özel görüntülerine ilişkin olarak, emniyet istihbaratta görevli FETÖ mensubu polisler tarafından çekilen görüntülerin, firari FETÖ'cü sanık gazeteci Cevheri Güven’e verildiği belirtildi. 

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre görüntülerin çekilme gayesinin de FETÖ’nün amaç ve hedefleri ile birebir uyumlu olduğu belirtilerek, “FETÖ’nün Deniz Baykal’ı kendilerine engel olarak gördüğü ve siyasetten uzaklaştırma amacı güttüğü anlaşılmıştır” tespiti yapıldı. 

HEDEF BAHÇELİ

Kararda, MHP yöneticilerine yönelik özel görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili de şu değerlendirme yapıldı: 

“MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin özel hayatına ilişkin aleyhine kullanılabilecek herhangi bir veri bulamayan FETÖ, parti yönetiminde görev alan kişilerin özel hayatına ilişkin görüntüleri yayınlayarak bu görüntüler üzerinden parti genel başkanını hedef aldıkları, genel başkan yardımcılarına yönelik Kaset komplosu olarak adlandırılan bu operasyonun asıl hedefinin MHP Genel Başkanı’nı değiştirmek olduğu belirtilmiştir.”