Medya
22 Oca 2022 17:57 Son Güncelleme: 22 Oca 2022 17:59

Sedef Kabaş’ın gözaltına alınmasına TGC’den tepki

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada gazeteci Sedef Kabaş’ın, gözaltına alınması eleştirildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, gazeteci Sedef Kabaş’ın, gözaltına alınmasını eleştirdi. TGC Yönetim Kurulu'nca yapılan açıklamada “17-25 Aralık süreciyle ilgili haber yapan 70’e yakın gazeteci 120 davayla yargılanıyor. Bu süreçle ilgili şimdi de bir meslektaşımızın twitter mesajı nedeniyle gözaltına alınması gazetecilere gözdağı verilmek istendiğinin yeni bir örneğidir. Makul şüphe uygulamasının en çok gazetecilere işleyeceği yolundaki şüphelerimizi de artırmaktadır" denildi.

Açıklama şu görüşler yer aldı:

“2014 yılı medya açısından yine zor bir yıl oldu. Meslektaşlarımız sansür, fiziksel şiddet, yayın yasakları ve akreditasyon sorunlarıyla boğuşmak zorunda kaldı. 700’e yakın gazeteci 2015 yılına işsiz giriyor. 17-25 Aralık süreciyle ilgili haber yapan 70’e yakın gazeteci 120 davayla yargılanıyor. Bu süreçle ilgili şimdi de meslektaşımız Sedef Kabaş’ın paylaştığı bir twitter mesajı nedeniyle gözaltına alınması gazetecilere gözdağı verilmek istendiğinin yeni bir örneğidir. Bir mesaj nedeniyle Sedef Kabaş’ın evinde arama yapılması, bilgisayarına, telefonuna el konulması ‘makul şüphe’ kavramının en çok gazetecilere uygulanacağı yolundaki kuşkularımızı da artırmaktadır.

2015 yılına girerken gazetecilerin halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yapmasının önündeki engellerin kalkmasını kamuoyunun şeffaf bir biçimde oluşabilmesi için gerekli görüyoruz"