Gündem
11 Şub 2022 19:25 Son Güncelleme: 12 Şub 2022 08:53

Sedef Kabaş hakkında istenen ceza belli oldu: İki ayrı suçtan iddianame!

Bir televizyon programındaki konuşması nedeniyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş hakkında iddianame hazırlandı.

Bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik söylediği sözleri nedeniyle gazeteci Sedef Kabaş hakkında soruşturma başlatılmıştı. Türkiye'nin gündemine oturan sözlerin ardından Sedef Kabaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmıştı.

 ERDOĞAN TAZMİNAT DAVASI DA AÇTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, avukatları aracılığıyla mahkemeye başvurarak Kabaş ve televizyon kanalının bağlı olduğu şirket adına Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Sakar hakkında tazminat davası açtı.

  İKİ SUÇTAN 11 YIL HAPSİ İSTENİYOR

Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede gazeteci Sedef Kabaş hakkında zincirleme şekilde "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 7 yıla kadar hapis talep edildi. İddianamede ayrıca bakanlar Süleyman Soylu ve Adil Karaismailoğlu'na yönelik sözleri nedeniyle de "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçundan toplam 4 yıl 8 aya kadar hapsi istendi.

AVUKATINDAN İLK AÇIKLAMA

Sedef Kabaş’ın avukatı Uğur Poyraz da, sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı. Poyraz, "Müvekkilem Sedef Kabaş hakkında iddianame yazıldı. Haksız tutuklamayı haklı göstermek için hayli uğraşmışlar" ifadelerine yer verdi.