Gündem
30 Kas 2022 10:05 Son Güncelleme: 30 Kas 2022 10:11

Sedat Peker ve eski rektör Ünsal Ban hakkında açılan davada iddianame krizi

Sedat Peker ve THK Üniversitesi'nin eski rektörü Ünsal Ban hakkında açılan davada iddianame krizi yaşandığı ortaya çıktı.

THK Üniversitesi'nin eski rektörü Ünsal Ban hakkında, evli olduğu AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'na ait görüntüleri Sedat Peker’e gönderdiği iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede kriz yaşandığı ortaya çıktı.

Halktv.com.tr'den Seyhan Avşar'ın haberine göre, geçtiğimiz haftalarda Zehra Taşkesinlioğlu’nun şikayeti üzerine başlatılan soruşturma tamamlanmış Ünsal Ban hakkında, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’, ‘verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ ve ‘suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçlarından 14 yıla kadar, Peker hakkında, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’, ve ‘verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlenmişti.

İDDİANAME İADE EDİLDİ

Söz konusu iddianame Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Ancak mahkeme iddianameyi iade etti. Hakim, iddianamenin iadesi gerekçesinde söz konusu iddianamede Ünsal Ban yönünden birçok suç maddesi olduğunu ve bazı suçların uzlaştırmaya tabi olduğunu belirtti. İddia makamının uzlaştırma hükümlerinin uygulanmadan iddianame düzenlenmesinin, iddianamenin iadesi sebebini doğurduğunu belirtti.

Ayrıca Ünsal Ban’ın sosyal medya hesabından alınıp dosyaya konulan 7 sayfalık belge suretinin okunamadığını belirten hakim, savcılık makamının iddianameyi tamamlamadan önce bu dosyaları celp ederek dosyaya koyması gerektiğini belirtti.

Ayrıca Sedat Peker’e ait olduğu bilinen Twitter'daki 'Deli Çavuş' hesabından 28 Ağustos 2022 tarihinde videonun paylaşıldığı o süreçte ise Zehra Taşkesenlioğlu ile Ünsal Ban’ın ikamet adresinin Ankara Gölbaşı olduğunu, söz konusu videonun o evde çekildiğini, bu nedenle yetkilinin Ankara Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi olduğunu belirtti. Sedat Peker hakkında ise yakalama kararı olduğunu belirten mahkeme Peker’e ilişkin dosyanın ayrılması gerektiğini iddianamenin iadesi gerekçesinde vurgulandı.

MAHKEME YETKİSİZLİK KARARI VERDİ

Ancak savcılık mahkemenin iddianameyi iade etmesine itiraz etti. Bu kez iddianamenin akıbetinin belirlenmesi için dosya Ankara Nöbetçi 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Nöbetçi mahkeme ise Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nin dosyaya bakması gerektiğini belirterek savcının itirazını kabul etti. İddianame yeniden Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi’ne geldi. Mahkeme bu kez ise yetkisizlik kararı verdi. Kararda olayın yaşandığı sırada Zehra Taşkesenlioğlu ile Ünsal Ban’ın aynı Ankara Gölbaşı’nda ikamet ettikleri ve yetkilinin Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi olduğunu belirtildi.

İddiaları nedeniyle Sedat Peker hakkında bugüne kadar dört dava açıldı. Bu dosyalarda bir tanesinde soruşturma aşamasında, bir tanesinde ise kovuşturma aşamasında yetkisizlik kararı verilmiş oldu. Ancak Peker’in iddialarına ilişkin Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP) şikayetiyle başlatılan soruşturmada da yetkisizlik kararı verilmişti.

NE OLMUŞTU?

Suç örgütü lideri Sedat Peker eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve kardeşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’den sermaye artırımı için 12 milyon TL rüşvet istediğini iddia etmişti. Mine Tozlu Sineren’in ödemeyi reddettiğini belirten Peker, daha sonra Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun Sineren’e ulaşarak söz konusu danışmanlık şirketinde bir araya geldiklerini belirtmişti. Sineren ise söz konusu iddiaları doğrulamıştı.

Peker iddialarının devamında Taşkesenlioğlu’nun eşi olan Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi eski Rektörü Ünsal Ban’ın çektiğini belirttiği bir videoyu da paylaşmıştı. Videoda Zehra Taşkesenlioğlu'nun elinde bıçakla "İkiniz para kazanacaksınız diye beni yakıyorsunuz" diye bağırdığı görülüyordu. Videonun paylaşılmasının ardından Ban, Peker'in iddialarını kabul etmiş ancak videoyu kendisinin göndermediğini söylemişti. Peker ise, "Ünsal Ban’la ben telefonla birkaç kez görüştüm. O da öldürüleceğini düşünüyor. Hatta eşi olan AK Parti'nin Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'nun evde otururlarken kendisine bıçakla saldırarak kısmen yaraladığı olaydan sonraki gizlice çekmiş olduğu görüntüleri bana yolladı" ifadelerini kullanmıştı.

Peker’in iddialarının ardından Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşi Ban’a boşanma davası açtığı ve 70 milyon lira (2,5 milyon dolar) tazminat istediği iddia edilmişti. Ayrıca çiftin yaklaşık 5 milyon Euro'ya Malta bandıralı bir tekne kiraladıkları da ortaya çıkmıştı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Zehra Taşkesenlioğlu boşanma aşamasındaki eşi Ünsal Ban’dan ve Sedat Peker’den şikayetçi olmuştu. Bunun üzerine Ban, Muğla'nın Milas ilçesinde boşanma aşamasındaki eşi Zehra Taşkesenlioğlu'na ait kişisel verileri organize suç örgütü lideri ile paylaşma, tehdit ve şantaj suçlamalarıyla gözaltına alınıp tutuklanmıştı.