Politika
17 Haz 2021 13:17 Son Güncelleme: 17 Haz 2021 13:31

Seçim barajı ile ilgili flaş gelişme! Erdoğan ve Bahçeli kararını verdi…

AK Parti'nin MHP'ye sunduğu son taslağa göre seçim barajı yüzde 5'e düşecek.

2023 yılında gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için siyasi partilerin seçim barajı konusundaki bekleyişi devam ediyor. AK Parti, ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği seçim kanunu ve siyasi partilere ilişkin mevzuatta değişiklik yapılması önerisinden sonra bu konudaki yol haritasını belirledi.

SON TASLAKTA NETLEŞTİ

Cumhur İttifakı daha önce seçim barajının yüzde 10'dan yüzde 7'ye düşmesi noktasında uzlaşıya varmış, ancak AK Parti kurmaylarının hazırladığı ve önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sonra da MHP’nin bilgisine sunulan Siyasi Partiler ile seçim yasaları üzerindeki çalışmasında, ikinci bir seçenek koşuluna yer verildi. Çalışmalarına devam eden AK Parti ve MHP'nin, seçim barajının yüzden 10'dan kaça düşürüleceğine ilişkin rakam, son taslakta netleşti. AK Parti'nin MHP'ye sunduğu son taslağa göre yüzde 10 olan seçim barajı yüzde 5'e düşecek.

İTTİFAK ARAYIŞINDAKİ PARTİLERİ İLGİLENDİRİYOR 

Seçim barajının yüzde 5'e inecek olması, oy oranı düşük olup Meclis'e girmek için ittifak arayışında olan partileri de yakından ilgilendiriyor. Özellikle CHP'den ayrılma planları yapan küçük partiler yeni bir ittifak arayışına yönelmişti. Barajın bu rakama düşmesiyle ittifak olmadan da siyasi partilerin Meclis'e rahatlıkla girmesi bekleniyor.