Gündem
12 Eki 2014 18:46 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:48

Sebahat Tuncel'den Akşam'a ağır tekzip! Bu haberi yapan alçak...

Akşam gazetesi'nde bugün yer alan “Tuncel geldi Antep karıştı” haberine HDP'den jet gibi bir tekzip geldi.

Güney Yılmaz imzalı haberde “4 kişinin öldüğü Gaziantep’i devşirme teröristler karıştırdı. Şehri yakıp yıkanların Antepli olmadığı ortaya çıktı. Olaylar HDP Milletvekili Sebahat Tuncel’in kente gelmesiyle başladı” deniliyor ve AKP Gaziantep milletvekili Mehmet Erdoğan’ın sözlerine yer verildikten sonra “suçun” cezasının müebbet hapis olduğu yer alıyordu.

TUNCEL TWITTER'DAN TEPKİ GÖSTERDİ

Akşam’a Twitter hesabından tepki gösteren Tuncel, ”Bu haberi yapan ALÇAK iddiasını ispatlamak zorunda” diye yazdı.HDP Merkez Yürütme Kurulu da, yazılı bir açıklama yayınlayarak, hukuki süreç başlatacaklarını duyurdu. Yazılı açıklamada, Akşam’ın Sabahat Tuncel’i Gaziantep’i karıştırmakla itham eden haberi hakkında ”Emniyet istihbaratından servis yapıldığı anlaşılan bu haberdeki iddiaların tamamı gerçek dışıdır. Akşam gazetesi habercilik değil açıkça tetikçilik yapmıştır” denildi.

İşte Sebahat tuncel haberine ilişkin, HDP'den Akşam'a o tekzip metni:

“Akşam Gazetesi’nin bugünkü sayısında yer alan “Tuncel geldi, Antep karıştı” başlıklı ve gerçek dışı iddiaların yer aldığı haberde İstanbul Milletvekilimiz ve HDK Eş Sözcüsü Sayın Sebahat Tuncel açıkça hedef gösterilmiştir.

Söz konusu haberde, Antep’te 4 kişinin hayatını kaybettiği olaylardan iki gün önce Sayın Tuncel’in kente geldiği, bazı görüşmeler yaptığı ve ardından şehrin karıştığı iddia edilerek, milletvekilimiz yaşanan olayların sorumlusuymuş gibi gösterilmeye çalışılmıştır.

Emniyet istihbaratından servis yapıldığı anlaşılan bu haberdeki iddiaların tamamı gerçek dışıdır. Akşam Gazetesi habercilik değil açıkça tetikçilik yapmıştır.

Sayın Tuncel, 7 Ekim günü Urfa’nın Suruç İlçesi’nde yapılan basın toplantısına katılmak üzere aynı gün saat 12:25 uçağıyla Ankara’dan Antep’e hareket etmiş, saat 13:30 sularında Antep havaalanından doğrudan karayoluyla Suruç’a geçmiştir. Kendisinin Antep’te herhangi bir görüşmesi ve teması olmamıştır. Vekilimiz, Suruç’a en yakın kent olduğu için Antep üzerinden hareket etmeyi tercih etmiştir.

Saat 15:00 sularında Suruç’taki basın toplantısına katılan vekilimiz ardından İMC TV’nin canlı yayınına bağlanmıştır. Haberde ileri sürüldüğü gibi vekilimizin Antep’te çeşitli görüşmeler yaptığı iddiası tümüyle hayal ürünüdür, bu iddialar haberi servis yapan emniyet birimlerinin kirli propagandasından ibarettir.

Aynı Meclis’te görev yapan AKP Antep Milletvekili Mehmet Erdoğan da, konuyu sorma ve doğrulatma ihtiyacı bile duymadan, kasıtlı bir biçimde Sayın Tuncel’in kente geldiğini ve kargaşanın başladığını ileri sürerek, açıkça yalan beyanda bulunmuştur.

AKP Milletvekili ve Akşam Gazetesi açık bir biçimde vekilimizi ırkçı gruplara ve karanlık odaklara hedef göstermiştir. Akşam Gazetesi’ni ve AKP Milletvekilini bir an önce iddialarını ispatlamaya çağırıyoruz. İddialarını ispatlayamazlarsa müfteridirler.

Sayın Tuncel, kendisini hedef gösteren Akşam Gazetesi ve AKP Milletvekili hakkında hukuki süreç başlatacaktır.

Hedef gösterilen vekilimizin başına gelebilecek herhangi bir olaydan Akşam Gazetesi Yönetimi, AKP Antep Milletvekili Mehmet Erdoğan ve AKP Hükümeti’nin sorumlu olacağını kamuoyuna açıkça ilan ediyoruz.

HDP Merkez Yürütme Kurulu

12 Ekim 2014″


HABERDE NE YAZIYORDU?

Güney Yıldız imzalı haberde şu ifadeler kullanılıyordu: ”Gelişi resmi ziyaret olarak duyurulmayan Sebahat Tuncel, burada çeşitli görüşmelerde bulundu. Tuncel’in ayrılmasının ardından şehir karıştı; Vatan, Akdere, Aydınlar, Mevlana, Gazikent, Düztepe gibi mahalleler savaş alanına döndü. Dükkânları yakıp yıkan göstericilerin birçoğunun Gaziantepli olmadığı ve kent dışından geldiği tespit edildi.”

"HAYAL ÜRÜNÜ"

HDP’nin açıklamasındaysa, Tuncel’in Gaziantep ziyaretine ilişkin ayrıntılar kamuoyuyla paylaşılarak, ”Haberde ileri sürüldüğü gibi vekilimizin Antep’te çeşitli görüşmeler yaptığı iddiası tümüyle hayal ürünüdür, bu iddialar haberi servis yapan emniyet birimlerinin kirli propagandasından ibarettir” tepkisi gösterildi."TUNCEL, HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATACAKTIR"

Açıklamada, AKP Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın da benzer iddiaları dile getirdiği hatırlatılarak, ‘‘AKP Milletvekili ve Akşam gazetesi açık bir biçimde vekilimizi ırkçı gruplara ve karanlık odaklara hedef göstermiştir. Akşam gazetesini ve AKP milletvekilini bir an önce iddialarını ispatlamaya çağırıyoruz. İddialarını ispatlayamazlarsa müfteridirler. Sayın Tuncel, kendisini hedef gösteren Akşam gazetesi ve AKP Milletvekili hakkında hukuki süreç başlatacaktır” denildi.