Televizyon
15 Şub 2024 08:54 Son Güncelleme: 15 Şub 2024 09:01

Sayın Bakanım'ın "Siyanür" sahnesi 20 yıl sonra gündem oldu

2004-2005 yılları arasında ATV'de yayınlanan başrollerini Haluk Bilginer, Kenan Işık, Ali Sunal ve Haldun Dormen paylaştığı Sayın Bakanım dizisindeki "Altın madeninde siyanür kullanılacakmış" repliklerinin geçtiği sahne yeniden gündem oldu.

Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında dün öğleden sonra geniş bir bölgede toprak kayması meydana geldi. Milyonlarca metreküp toprak aktı. 9 işçi heyelan altında kaldı ve kurtarma çalışmalarından hala iyi bir haber yok. Facia öncesinde, 9 işçiden 5’inin bir konteynerde, 3’ünün bir araç içinde, birinin ise bir kamyon içinde olduğu açıklandı. Gerçekleşen çökme sonrası siyanürlü altın madenleri de Türkiye'nin gündemine oturdu.

Siyanür ile tartışmalar devam ederken, sosyal medyada paylaşılan bir video dikkat çekti. Başrollerinde Kenan Işık, Haluk Bilginer, Haldun Dormen ve Ali Sunal’ın oynadığı “Sayın Bakanım” adlı 2004 tarihli eski diziden bir bölüm paylaşılıyor. Videonun ilgili bölümünde, bir milletvekili madende siyanür ile altın arama yapılacağını ifade ederken, Bakan rolündeki Kenan Işık buna itiraz ediyor ve madende siyanür değil hidrosiyanik asit tuzu (yani siyanür) kullanılacağını ifade eder.