Gündem
07 Ara 2012 15:39 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:28

SAVULUN KARAOĞLAN GELİYOR; İŞTE DEV BÜTÇELİ FİLMİN FRAGMANI

11 Ocak'ta vizyona girecek Karaoğlan filminin yeni fragmanı, sinemalarda dönmeye başladı. VİDEO

Yapımını TMC’nin, yapımcılığını Erol Avcı’nın üstlendiği, yönetmenliğini Kudret Sabancı’nın yaptığı “Karaoğlan” filmi 11 Ocak’ta vizyona girecek.

Bir dönemin fırtınalar gibi esen “Karaoğlan” çizgi romanı, eserin sahibi Suat Yalaz’ın süpervizörlüğünde Kudret Sabancı, Melek Öztürk ve Rana Mamatlıoğlu tarafından yazılan senaryo, 12 milyonluk bütçeyle beyazperdeye taşınıyor.

Yüksek bütçesiyle olduğu kadar görüntü kalitesi, çarpıcı sahneleri ve müziğiyle de dikkat çeken filmde Volkan Keskin, Müge Boz, Özlem Yılmaz ve Hasan Yalnızoğlu başrol oynuyor.

56 gün süren ve çekimlerinde 6720 figüranın yer aldığı dev prodüksiyonlu filmin fragmanı geçtiğimiz gün takipçileriyle buluştu. Fragman kısa süre içerisinde binlerce beğeni ve olumlu yorum aldı.

Film için üç şehir kuruldu

Kudret Sabancı’nın yönetmenliğindeki Karaoğlan filmi için, Kemerburgaz’da üç farklı şehir kurularak hikayenin geçtiği yüzyıla birebir uygun bir atmosfer yaratıldı. Bir yıla yakın bir sürede hazırlanan set için,  Genel Sanat Yönetmeni Burhan Türk tarafından 20 hektar arazi üzerine ana mekan olarak 3000m2, 4000m2 ve 5000m2 büyüklüğünde 3 şehir kuruldu. 5000m2 büyüklüğünde Gori Kenti, 3000m2 büyüklüğünde Koca Uruz sarayının yanı sıra yine filmin ana mekanlarından olan Malatya Meydanı ve Pazar alanı 4000m2 alan üzerine aslına birebir inşa edildi. Gori Kenti-savaş sahneleri için 140 m uzunluğunda aslına uygun kale inşa edilip, 2 adet okçu kulesi yapıldı. Tüm bu çalışmalar için 500 kişilik ekip çalıştı.

Dünyanın en büyük mancınığı yapıldı

Prodüksiyon ile ilgili bir diğer ilginç nokta ise savaş sahneleri için yapılan mancınıklardı. Film için yapılan üç mancınıktan biri 20 metreyi aşan boyuyla dünyanın bugüne kadar yapılmış en büyük mancınığı oldu.

Çekimlerinde en çok at kullanılan filmlerden biri...

Karaoğlan filmi için yurtdışından on, yurtiçinden ise seksen adet at getirildi. Aralarında Hollanda’dan getirilen ve Karaoğlan’ın atı Yağmur olarak kullanılan Fresian türü ayrı bir yer tutuyor. Film için profesyonel biniciler getirilirken aynı zamanda oyunculara ünlü at eğitmeni Janbi Ceylan tarafından at binme ve akrobasi dersleri verildi. Aksiyon sahneler, oyuncuların eğitimi ve koreografi için Almanya’dan 8 kişilik ekip getirildi.

Ekibin başında Almanya’dan ödüllü, oyuncu ve filmin aksiyon dövüş sahnelerinin eğitmeni Okitay Doğanay ve Guiness rekorlar kitabına 6 kez girmiş ve dünyaca ünlü yıldızlarla çalışmış dövüş koreografı Joe Alexander yer aldı.

11 Ocak’ta vizyona girecek olan filmin oyuncu kadrosunda ayrıca; Hakan Karahan, Gafur Uzuner, Tuncay Gençkalan, Mehmet Zekeriya Karakaş, Okitay Duanay, Janbi Ceylan, Turgay Tanülkü, Cihan Çulfa, Bekir Çiçekdemir, Macit Sonkan, Suavi Eren, Serhan Ernak,  Ozan Özcan, Uğur Yıldıran ve Gökay Dinçaslan gibi isimler rol alıyor.

Filmin müziklerini ise şimdiye kadar 3 Altın Portakal Ödülü’ne layık görülen Tamer Çıray yaptı.

Kısaca Hikaye

Moğollar, Türklerin huzur dolu yurdu Anadolu kapılarına dayanmışlardır. Türk-Moğol savaşı çıkmak üzeredir. Bütün dünyayı ateşe veren Moğol istilasından korunmanın tek yolu Türk devletleri arasında birlik oluşturmaktır. Altın Orda Devleti de bu birliğe katılmak istemektedir.

Bu birliği gerçekleştirmenin tek yolu, Çise Hatun’un Altın Orda’ya gelin gitmesidir. Ancak başlarında Camoka’nın olduğu Moğollar, bu birliği engellemek için Çise Hatun’u yok etmeye kararlıdırlar.

Ancak Camoka’nın işi o kadar da kolay değildir.  Karşısında efsane kahraman Karaoğlan vardır.

Anadolu’dan başlayıp Kafkas dağlarında uzanacak heyecan ve tehlike dolu yolculuk, on binlerce kişilik üç dev ordunun kıran kırana savaşına yol açar.

Anadolu’nun kaderi Karaoğlan’ın elindedir. Ele avuca sığmayan güzeller güzeli Bayırgülü, Asya’nın en iyi kılıç kullanan adamı Baybora, büyük savaşçı Balaban ve Karaoğlan’ın akıl hocası Çalık, bu büyük destanın kader ortaklarıdır.

İŞTE O FRAGMAN :