Gündem
01 Nis 2015 12:34 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:10

Savcı Kiraz'ın cenaze törenine hangi medya mensupları alınmayacak?

Mehmet Selim Kiraz'ın cenazesine bazı medya kuruluşları alınmayacak.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda rehine operasyonunda şehit olan savcı Mehmet Selim Kiraz için adliyenin C girişinde bulunan avluda cenaze töreni düzenlendi. Teröristlerin dün sosyal medyadan propaganda amaçlı yayınladıkları fotoğrafları yayınlayan hiçbir gazete ve yayın mecrası cenaze namazına alınmayacak.

Şehit savcı Mehmet Selim Kiraz için Çağlayan Adliyesi'nde tören düzenlendi. Törene; TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan ile Adalet Bakanı Kenan İpek de katıldı. Kiraz'ın cenazesi, törenin ardından Eyüp Sultan Cami'nde kılınacak cenaze namazı sonrasında Eyüp Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Yeni Şafak'ın haberine göre terör eylemine karşı net tavır göstermeyen, teröristleri 'eylemci' olarak niteleyen basın kuruluşları cenaze törenini takip edemeyecek. Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı'nın kararının gerekçesi şunlar:
"Bir terör örgütünün hedeflerine hizmet edecek propagandasına yardımcı olacak yayın yapmak ve terör örgütüne karşı net tavır göstermeyen yayın kurumlarında karşı vatandaşın gösterebileceği tepkiyi önlemek."

Başbakanlığın aldığı karara göre DHKP-C'li teröristlerin propaganda amaçlı yayınladıkları fotoğrafları birinci sayfasına taşıyan Hürriyet, Sözcü, Cumhuriyet, Milat, Taraf gazeteleri ve Samanyolu TV, Bugün TV, Doğan Haber Ajansı, CNN Türk İMC TV cenaze törenine alınmayacak.