Gündem
02 Şub 2019 12:11 Son Güncelleme: 02 Şub 2019 12:19

"Ben CHP'nin Messi'siydim! Antrenör oynatmadı..."

CNN Türk'te Hakan Çelik'in hazırlayıp sunduğu 'Hafta Sonu' programına konuk olan DSP'nin Şişli belediye başkanı adayı Mustafa Sarıgül çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) istifa edip Demokratik Sol Parti'nin Şişli Belediye Başkan Adayı olan Mustafa Sarıgül, canlı yayında CHP'den aday gösterilmemesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Aday gösterilmemesiyle ilgili CHP Genel BaşkanıKemal Kılıçdaroğlu'na kırgın olmadığını söyleyen Sarıgül, kendisini Messi'ye benzeterek "Elinizde Messi gibi bir oyuncu varken oynatmazsanız nasıl kazanırsınız" dedi.

İşte Sarıgül'ün açıklamalarından öne çıkanlar:

"İktidar 25 yıldır belediyeleri yönetiyor. Muhalefet olarak görevimiz iktidarın yaptığı yanlışları söyleyip belediye başkanlarını bir yıl önce açıklamak. Adayların açıklanmasını da parti içerisinde toplumsal barışla yapmak lazım. Milletvekilliği başka belediye başkanlığı başka… Ana muhalefetin belediye başkan adaylarını geç açıklamasından dolayı sıkıntılar var.

"KILIÇDAROĞLU'NA KIRGIN DEĞİLİM"

Ben sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’na kırgın değilim. Ben kendisinin iyi niyetli olduğunu biliyorum ama üzüntüm şudur; sayın genel başkanın çevresinde, genel başkana eksik bilgiler veren, yanlış yönlendiren bir kadro var. CHP genel merkezinde CHP’nin iktidar olmasını istemeyen bir kadro var. Onlar kendi koltuklarını koruyorlar.

Yerel yönetimlere bakan genel başkan yardımcısının görevi adayları bir an önce belirlemek. Ordu Milletvekili.. Ordu’da daha düne kadar aday belli değildi. CHP’de iktidara hazırlık yapan kadronun az olduğunu ve Kılıçdaroğlu’na eksik bilgi verdiğini düşünüyorum.

Yarın DSP’nin genel merkezi toplanacak ve yarın resmi karar verilecek. Ama sayın Önder Aksakallı’ya ve tüm yetkililere teşekkür ediyorum. Bana gönüllerini ve kalplerini açtılar. DSP zaten yabancı olduğumuz bir parti değil. Yarın DSP’nin genel merkezi toplanacak ve yarın resmi karar verilecek. Ama sayın Önder Aksakallı’ya ve tüm yetkililere teşekkür ediyorum. Bana gönüllerini ve kalplerini açtılar. DSP zaten yabancı olduğumuz bir parti değil. 2009’da Sayın Baykal beni, CHP’den aday yapmamıştı, 2009’da DSP’den aday olmuştum. CHP adayı Muharrem Sarıgül diye bir arkadaştı.

- CHP’liler Sayın Sarıgül biraz daha bekleseydi keşke dediler?

Bazı şeyleri hissedersiniz. Barcelona’nın antrenörüsünüz, Messi’yi oynatmıyorsunuz nasıl kazanacaksınız? CHP’den kimse arayıp PM’nin eğilimi bu yönde demedi. 48 aydır çalışıyorum. Belediye başkanlığında siyasi yaşamda boşluk verirseniz olmaz. Kır gezilerini, pikniklerini, cenazelerini kaçırmadım. Sabah 6’dan gece 11’e kadar yurttaşlarımla beraberim. Hiç kimse aramadı. Sayın Kılıçdaroğlu da aramadı ama yakın çevresinden bana çok iyi duygu yüklü telefonlar geldi. Kılıçdaroğlu’nun iyi niyetli olduğunu biliyorum ama yaklın çevresinin bana karşı baraj kurduğunu hissediyorum

- CHP sizin lehinize bir turum alabilir mi?

5 sene önce Türkiye’nin en kıymetli bir iline aday yaptıkları Sarıgül’e böyle bir jestle yaparlarsa buna seçmenler mutlu olur. Şişli’de her siyasi partinin tabanından oy alıyorum.

- Sarıgül önemli bir isim.. Fakat CHP’de iddialı bir aday ortaya koyarsa oylar bölüneceği için AK Parti adayı kazanabilir değerlendirmeleri oluyor. Ne dersiniz?

2009’da da benzer şey oldu. Ben AK Parti ve CHP adayından 40 bin oy daha fazla aldım. Şişli’de yüzde 50’nin üzerindeki seçmenin kanaatleri benim lehime. Seçimi kazanacağız. 5 kuruluşun yaptığı anket çalışmaları var. Şişli’de gerçekten mutluluk olacak, herkesi kucaklayacağız.

- Ekrem İmamoğlu ile diyalogunuz var mı?

Ekrem beye başarılar diliyorum. İstanbul adaylığı çalışmalarını yapıyor.

- CHP tabanı ile diyaloğunuz nasıl?

Ben DSP ve CHP’liyim. 80 öncesi CHP’liyim. Ben rahmetli Ecevit’in talebesiyim. Rakiplerimin hatalarını, eksiklerini anlattığım zaman çözüm önerilerini de anlattığı bir anlayıştan geliyorum. Şişlili yurttaşlarım beni göreve çağırmasa ben nasıl böyle bir göreve talip olabilirim. Işığı sönen Şişli’nin ışıklarını yakacağız.."