Gündem
19 Şub 2014 16:01 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:57

Sarıgül: Sayın Başbakan şahsıma sansür uyguladı

CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül kendisine bir TV kanalında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla sansür uygulandığı yönündeki iddialarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Sarıgül, internete sızan ve bir TV yöneticisi ile Başbakan Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarıyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

İki gün önce Türkiye’mizde yeni bir Alo Fatih Saraç yaşanmıştır. Sayın Başbakan Alo Fatih Saraç hattını arayarak benimle ilgili haber yapılmasını maalesef yasaklamıştır. Buna sansür uygulaması denir. Sayın Başbakan şahsıma sansür uygulamıştır. Buna pes demek yetmez, yok artık demek yetmez. Başbakan’ın benim hakkımda gereğini yapın demesi sıradan bir olay değildir. Bu sansürcü anlayış demokrasilerde kabul edilemez. Bu olay gerçek demokrasilerde yaşansa, o ülkede yer yerinden oynar. Başbakan ve hükümet bu olay Almanya’da Fransa’da yaşasa, Başbakan’ın ve hükümetin derhal istifa etmesi lazım.

Türkiye’yi ileri demokrasiler arasına sokacağını söyleyen, sayın Başbakan’ın geldiği nokta ibret vericidir. Sayın Başbakan artık yasakçı ve sansürcü bir başbakandır. Seçme ve seçilme hakkının önüne engel koymaktır. Haber alma hakkını gasp etmektir. Sayın Başbakan kendisini dünya lideri ilan ederken Avrupa’ya ayar çektiğini sanan sayın Başbakan, meğer bir elinde kumanda diğer elinde telefonla medyaya ayar veriyormuş.

Alo Fatih Saraç hattında Sayın Başbakan’ın neler söylediğini bir kez daha dinleyelim.

Sarıgül burada internete sızan konuşmanın ses kayıtlarını dinletti.

Alo Fatih Saraç’tan 10 tane Dallas çıkar, Tayyip’ten de Sarıgül’e sansür çıkar. Tweetleri buradan görüyorsunuz. Bu korku CHP İstanbul’da kazanacak korkusudur. Sarıgül’den korkuyorlar, CHP’den korkuyorlar. Sarıgül kazanacak size İstanbul’da at oynatamayacak. Sayın Başbakan istiyor ki İstanbul’u kendisi yönetsin. Belediye başkanı acentelik yapsın. Sadece Başbakan’ın isteklerini yerine getirsin. Başbakan istiyor ki tokmak kendisinde, davul belediye başkanının elinde dursun. Bunlar CHP ile olmaz, Sarıgül ile olmaz. Onun için Alo Fatih Saraç hattını arıyorlar.

Sayın Başbakan bir süre önce şunları söylüyordu. “Manşetlerin dediği değil milletin dediği olur” öyleyse niye Alo Fatih Saraç hattını arıyorsunuz? Tarih bize göstermiştir ki iktidar hırsına yenik düşenler her zaman kaybetmeye mahkumdur. Akla vicdana adalete sığmayan işler yapan yönetimlerin ömrü hep kısa olmuştur. Ak Parti’de kaybedecektir. Bunların dümen suyuna giden medya da kaybedecektir. Bu toplantıyı zulme haksızlığa razı olmayacağımı göstermek için İstanbul İl Başkanım Oğuz Kaan Salıcı ile yapıyorum. Ben CHP’nin hakkını kimseye yedirtmem. Yandaş medya sizin olsun, duvarlar, sokaklar ve meydanlar da inşallah bizim olsun. Halkla beraber hak kazanacak İstanbul’da. İstanbul’da kin dönemini, nefret dönemini inşallah bitireceğiz. İstanbul’umuzda varlık içinde birlik içinde özgür bir şekilde yaşayacağız. İstanbul’umuzun yüzde 100’ünü kucaklayacağız.

Bize oy versin vermesin herkesin, ağacın, kuşun, taşın hakkını biz koruyacağız. İstanbul’u yurttaşlarımızla beraber yöneteceğiz. Ateş üzerine çul örtmekle ateş söndürülemez. İstanbul’dan g eldiler ama İstanbul’dan gitmek istemiyorlar. Maç başladı hakem faulleri görmüyor ama yurttaşlarımız neyin doğru olup olmadığını görüyorlar. CHP’nin düşüncelerini İstanbullu yurttaşlarımla ev ev metro metro ev ev

Alo Fatih Saraç, Alo Fatih Saraç, umarım ki bu yayını Alo Fatih Saraç. Alo Fatih Saraç Alo. Ulaşamıyorum kendisine. Umarım kendisi objektif bu çalışmaları yayınlar. Basın mensubu arkadaşlarımdan ricam güçlüden yana değil haklıdan yana olur. Hayatımın en üzüntülü en sıkıntılı basın toplantısını yaptığımı, ileri demokrasi diye gelenlerin koltuklarını korumak için yaptıklarını bir kez daha gördünüz.

Dün genel başkanımız Kılıçdaroğlu, bu kaseti yayınlarken, bir iki ekran dışında ekranlar karartıldı. Size ağır geleni lütfen başkasına yapmayınız. Koltuğunuzu korumak için toplumlara zulüm yapmayınız.