Ekonomi
13 Oca 2023 14:48 Son Güncelleme: 13 Oca 2023 14:52

Sapphire AVM hakkında Halkbank'tan açıklama! Satışında zarar mı edildi?

Halkbank, Sapphire AVM ve seyir terasının satışı hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu'na bir açıklama gönderdi. Kiler Holding'e yapılan satışta bankanın bir zarara uğramadığı vurgulandı.

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in yöneticisi olduğu Kiler Holding’in borcuna karşılık olarak bir kısmını 100 milyon dolara Halkbank’a sattığı Sapphire AVM’nin tamamını 48 milyon dolara bankadan geri almasını bugün AVM önünde protesto etmişti. Zeybek, burada yaptığı açıklamada, “Yapılan işlem hukuka da vicdana da aykırıdır. Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmayacaktır. Sırtını iktidara dayamış, hele hele halka hizmet etmek yükümlülüğünde olan bir milletvekilinin bu gücünü kullanarak milyonlarca dolarlık bir rantı, bir kalemde, bir imzada üzerine geçirmesini asla kabul etmiyoruz” demişti.

Halkbank, konuya ilişkin Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıklama yaptı. Sapphire AVM ve seyir terasının Kiler Holding'e satışından bankanın herhangi bir zarara uğramadığının savunulduğu açıklama şöyle:

“SÖYLENTİLER, GERÇEĞE AYKIRI, BAĞLAMINDAN KOPUK"

Bazı medya yayınlarında ve sosyal medya hesaplarında; kamu bankaları tarafından kredi alacağının tahsil ve tasfiyesini sağlamak üzere aralık 2019’da edinilen Safir AVM ve Seyir Terası’yla ilgili olarak; Bankamızın 2021 yılı Sayıştay Raporu’na da atıflar yapılmak suretiyle bahse konu gayrimenkulün ocak 2023’teki Türk lirası satış değerinin güncel cari kurdan yabancı para karşılığının, 2019 yılındaki Türk lirası değerinin o günkü kur baz alınarak hesaplanan yabancı para değerinden düşük olduğuna ve gayrimenkulün yarı fiyatına eski sahiplerine geri satıldığına dair yapılan haber ve söylentiler, gerçeğe aykırı, bağlamından kopuk, kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı ve Bankanın güven ve itibarını sarsıcı niteliktedir.

"GÜNCEL SATIŞ TUTARI, GAYRİMENKULLERİN EDİNİM DEĞERİNİN OLDUKÇA ÜZERİNDEDİR"

Varlık borç takasına konu edilen kredi Türk lirası cinsinden olup, gayrimenkuller de Türk lirası cinsinden edinilmiştir. Yabancı para cinsinden kredi tasfiyesi ile yabancı para cinsinden gayrimenkul edinimi söz konusu dahi değildir. Takasa konu kredinin faizler dahil güncel değeri, gayrimenkulün güncel satış değeri ile aynı seviyededir. Güncel satış tutarı, gayrimenkullerin edinim değerinin oldukça üzerindedir. Satış işlemine ilişkin olarak yapılan haber ve söylentilerde; bahse konu gayrimenkullerin adeta yabancı para olarak edinildiği ve yabancı para olarak satıldığı izlenimi ve algısı oluşturulmasının ve ayrıca yıllar içindeki kur değişimleri dikkate alınmadan yabancı para değerlerinin hesaplanmasının gerçeği yansıtmadığı son derece açıktır.

"PANDEMİ, AVM’LERİN PİYASA DEĞERİNİ VE ALICI TALEPLERİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ"

AVM’lerin piyasa değerini, yöresinde bulunan sair gayrimenkullerin fiyat artışları değil, AVM’nin gelecek yıllar dahil müşteri ziyaretçi sayısı, ciro kapasitesi, kiracı sayısı ve mağaza doluluk oranlarındaki artış eğilimi belirlemektedir. Tüm bunlar ve pandemi sonrası gelişmeler, AVM’lerin piyasa değerini ve alıcı taleplerini olumsuz etkiledi.

"SADECE 3 ALIM TEKLİFİ GELDİ"

Gayrimenkuller ilanen satışa çıkarılmış, ilanda kaldığı süre boyunca Bankaya yazılı olarak sadece 3 adet alım teklifi iletilmiştir. Gelen alım tekliflerindeki bedellerin ise, satış ilan bedelinden yüzde 35 ile yüzde 40 oranında daha düşük seviyelerde olduğu görülmüştür. Nihayetinde gayrimenkullerin eski sahibi kredili firma tarafından iletilen alım teklifinin, gayrimenkullerin güncel ekspertiz değeri düzeyinde ve Banka edinim maliyetinin üzerinde olması ile gelen diğer alım teklif bedellerinin oldukça üzerinde bulunması nedeniyle söz konusu teklif, Banka Yönetim Kurulu tarafından uygun bulunarak bahse konu gayrimenkullerin satışı gerçekleştirilmiştir.

"BANKAMIZ, EN UYGUN KOŞULLARDA AVM’NİN ELDEN ÇIKARILMA İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ"

Ayrıca, Bankamızın 2021 yılı Sayıştay Raporu’nun hiçbir bölümünde Safir AVM ve Seyir Terası’nın yabancı para değeri ile ilgili olarak herhangi bir tespit yapılmadığı gibi sadece AVM’nin elden çıkarılmasına yönelik öneride bulunulmuş olup Bankamız, öneri doğrultusunda en uygun koşullarda AVM’nin elden çıkarılma işlemini gerçekleştirmiştir.

"MALİYET DEĞERİNİN ÜZERİNDE SATIŞ YAPILDI"

Detaylı olarak izah edildiği üzere, bahse konu satış nedeniyle herhangi bir Banka zararı oluşmadığı gibi maliyet değerinin üzerinde satış yapılarak Banka alacağının nemalarıyla birlikte tahsil ve tasfiyesi sağlanmıştır. Bankamızda kredi kullandırım işlemleri ile kredi alacağına karşılık edinilen gayrimenkullerin elden çıkarılması işlemleri, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve Bankamız iç düzenlemeleri uyarınca yerine getirilmektedir. Söz konusu haberler, kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı, hisse değerini etkileyici, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı nitelikte kişisel yaklaşıma ve yorumlara dayalı niteliktedir.

"GERÇEĞİ YANSITMAYAN AÇIKLAMALAR İÇİN HUKUKİ VE CEZAİ HAKLARIMIZI SAKLI TUTUYORUZ"

Bankamızın güven ve itibarını sarsacak nitelikte haksız haber ve yorumların yapılması, Bankacılık Kanunu’nun ‘İtibarın Korunması’ başlıklı madde hükümlerine de aykırılık teşkil etmekte olup gerçeği yansıtmayan açıklamalar hakkında her türlü hukuki ve cezai haklarımızı saklı tuttuğumuzu beyan ederiz.”