Televizyon
02 Ağu 2019 23:54 Son Güncelleme: 02 Ağu 2019 23:58

Sansür aslında Adile Naşit’in hamam sahnesinde başlamıştı

Senarist Uğraş Güneş sosyal medya hesabından kendi yaşadıklarından da örnekler vererek sansürün ne boyutta olabileceğini anlattı.

AKP’ye yakın isimlerin "Eşcinselliği özendiriyor", “Ahlakımız bozuluyor” cümleleriyle eleştirdiği internet üzerinden yayın yapan kuruluşlar, RTÜK denetimine alındı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle birlikte Netflix, BluTV gibi dijital platformların yayımladığı diziler RTÜK sansürüne uğrayacak.

Türkiye’nin gündemine oturan düzenlemede, dizilere uygulanacak sansürün ne boyutta olacağı tartışılıyor.

“YANDAŞ MÜTEAHHİTLER ZEYTİN AĞAÇLARINI KESİYOR DİYE ‘ZEYTİN AĞACI’ DEDİRTMEDİKLERİNİ DE HATIRLARIM”

Senarist Uğraş Güneş sosyal medya hesabından kendi yaşadıklarından da örnekler vererek sansürün ne boyutta olabileceğini anlattı.

Güneş, şunları kaydetti:

“10 yıldır dizi yazarım. Netflix-Protector’ı ayrı bir yere koyarak şunu söyleyebilirim ki, RTÜK denetiminde yazdığım hiçbir meyhane sahnesinde rakı gösterilmedi, rakı bardağındaki su bile sansürlendi. Son işimde, ‘Akşamdan kaldım’ repliği bip yedi.

Bir seferinde Cemal Süreya’nın ‘Sevişmek yeniden yürürlüğe giriyor.’ dizesi mozaiklendi, bir dizimde ‘hani nerde özgürlük?’ cümlesi biplendi. Yandaş müteahhitler zeytin ağaçlarını kesiyor diye ‘Zeytin Ağacı’ dedirtmediklerini de hatırlarım."

“ADİLE NAŞİT’İN TOSUN PAŞA’DAKİ HAMAM SAHNESİ EROTİK BULUNUP SANSÜRLENDİĞİNDE ORTALIK AYAĞA KALKMALIYDI”

Güneş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Senarist arkadaşlarım da yüzlerce örnek sayabilir orantısız sansürle ilgili. Neler gördük neler! Öküz altında buzağı arayan tiplere verilir genelde sansür işi. Bu işgüzar arkadaşlar zamanla otosansürün kitabını yazarlar. Şimdi, ‘bağımsız’ platformlarda da işe başlayacaklar.

Adile Naşit’in Tosun Paşa’daki hamam sahnesi erotik bulunup sansürlendiğinde ortalık ayağa kalkmalıydı mesela, bir klasik olarak ‘susuldu’. İşlerin bu hale geleceğini bile bile salağa yatan sektör insanlarına ve Instagram’da rakı saklayan koca yüreklere sevgiler.”