Şampuanlı Kelebek Ödülleri skandala doymuyor!

45.Pantene Altın Kelebek Ödülleri dün gece sahiplerini buldu. Murat Tolga Şen, televizyon ve müzik dünyasının en iyilerinin ödüllendirildiği geceyi kaleme aldı.

Altın Kelebek ödülleri dün akşam 45. kez dağıtıldı ama doğru yazmak lazım; Altın Kelebek değil Pantene Altın Kelebek… Bunu hiç anlamadım ve acımadan eleştirmeye devam edeceğim! Sponsor almadan şu kadarcık bir ödül töreni düzenlenemiyor mu, televizyon sektörü bu kadar mı reklama muhtaç? Siz hiç Head&Shoulders Oscarları diye bir şey duydunuz mu? Olmaz ki öyle bir şey… ¨Bunca yıllık saygınlığım var, ödülüm prestijdir¨ diyorsun sonra da kendi adının önünde bir market şampuanının ismini geçiriyorsun. O ödülün prestiji falan olmaz!

Cem Davran’ın geceyi sunması için seçilmesi dışındaki neredeyse her şeyi hatalı olan şampuanlı kelebek ödüllerini her sene eleştiriyorum ama inanın bundan sıkıldım artık. Cem Davran’ın yanına Çağla Şikel’i seçen ve onun da o yüksek topukları giymesini engellemeyerek bir tür Edi ile Büdü’lük yaratanları ayrıca kutlarım!

Ödüller her yıl olduğu gibi bu yıl da kafasına göre dağıtıldı. Altın Kelebek kendi yayınladıklarına ve birkaç eşe dosta ödül veren bir tür kapalı devre yayını aslında... Mesela ¨En İyi Erkek Haber Sunucusu¨ seçilen Cem Öğretir’e (ATV) giden ödülü eleştirelim. Pardon ama şaka mı bu! En iddialı dizilerin bile önüne geçen Fox TV Ana Haber Bülteni ve onun sunucusu Fatih Portakal nerede?

¨En İyi Komedi Dizisi Erkek Oyuncusu¨ seçilen Çağlar Çorumlu kararını alkışlarken aynı daldaki kadın oyuncu ödülünün Pınar Altuğ’a gitmesi de kafa karıştırdı. Bu kelebeğin nereye konacağı hiç belli olmuyor! Peki ya Gülse Birsel? Jet Sosyete pek takip etmesem de biliyorum ki kadın orada döktürüyor. Aynı diziden iki oyuncuya ödül verince günah mı yazılıyor? Hadi, o olmadı diyelim o zaman da bu ödül Yeni Gelin’de müthiş bir sempati yaratan Jessica May’e gitmeliydi. En iyi komedi dizisi de bir ara hepten Zehirli Sarmaşık hikayesine dönüşen Çocuklar Duymasın’a gitti. Bence bu ödülü bu diziye verdiklerini hiç kimse duymasın! 

Peki, Masum ve Şahsiyet dururken ¨En İyi İnternet Dizisi¨ ödülünün Fi’ye gitmesi? Popüler olan hep kazanıyor, açıkçası bir Can Manay güzellemesinden başka bir şey olmayan Fi’ye vermezdim o ödülü. 

Bir de ¨En İyi Youtuber/Instagrammer diye ödül koymuşlar. Adaylar arasında Şeyma Subaşı bile var. Ödülü o kazansaydı, ¨şımararak ödül kazanmak¨ manşetli bir yazıya konu olabilirdi, neyse ki Orkun Işıtmak aldı. Ama eleştirdiğim şey kimi seçtikleri değil ödülün kendisi... Çok değil beş seneye kadar geleneksel TV yayıncılığının köküne kibrit suyu ekecek olan sosyal medya yayıncılığını ödüllendirmek televizyonculara mı düştü? 

¨En İyi Çıkış Yapan¨ ödülünün Ezhel’e verilmesi güzel oldu ama şu ¨çıkış yapan¨ unvanı, ödülü Ezhel alınca tebessüm ettirdi. 

Çocuk oyunculara dağıtılan ödüllerde Beren Gökyıldız’ı görmemek ayıptır. Türkiye’nin en iyi oyuncularından biri bu kardeşimiz. Sadece ¨çocuk oyuncu¨ değil iyi bir oyuncu o ve bu ödülü sonuna kadar hak ediyordu. 

Hak edenin aldığı ödüller de olmadı değil. Müge ve Gülşen’le 2. Sayfa, Kelime Oyunu ve en çok da Aras Bulut İynemli... Bunlar alternatiflerini ezen işler/kişiler oldukları için, ¨oradan ödülümü uzatır mısın canım¨ der gibi rahatça kazandılar. 

Açıkça yazayım, eleştirmekten sıkıldım. Yazmaya devam etsem 10 sayfalık malzeme var ama izlerken de yazarken de sabrım tükendi. Son olarak; umarım gözyaşları içinde yaptığı çocuk temalı konuşmasından sonra Aleyna Tilki’yi iyi bir psikiyatriste (Kenan Eren’i tavsiye ederim) götürmüşlerdir. Şaka yapmıyorum; yerli bir Britney Spears çöküşü vakası yaşanmasına ramak kalmış gibi görünüyor. Şöhret olayım derken çocukluğu kaybetmek ve bunu bir şekilde savunmaya kalkmak oldukça acıklı...

Seneye, belki de Hacıoğlu Lahmacun Altın Kelebek Ödülleri’nde görüşmek üzere… Gülmeyin, pekala mümkün bir şey bu...  Dedim ya; kelebeğin nereye konacağı belli olmuyor!

[email protected]