Gündem
04 Tem 2022 11:46 Son Güncelleme: 04 Tem 2022 12:22

Şamil Tayyar şoförün vali olduğunu ‘gururla’ duyurdu! ‘Dikkatlice baktım…’

AK Partili Şamil Tayyar, Gaziantep’te katıldığı bir düğünde Gaziantep Valisi Recep Soytürk’ün yanına gelerek “Ben şofördüm, sizi çok göreve götürdüm” dediğini aktardı.

AK Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar, Gaziantep'te katıldığı bir düğünde Kilis Valisi Recep Soytürk ile karşılaşmasını anlattı. Tayyar, Vali Soytürk'ün kendisine "Milliyet’te muhabirken ben şofördüm, sizi çok göreve götürdüm" dediğini aktardı.

AK Partili Tayyar, Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Konukloğlu'nun oğlunun düğününe katıldığını söylerken bir anısını paylaştı.

Tayyar, "Biri yaklaştı ‘Abi Milliyet’te muhabirken ben şofördüm, sizi çok göreve götürdüm’ dedi. ‘Şimdi ne yapıyorsun’ diye sordum. ‘Kilis Valisiyim’ Dikkatlice baktım, bizim Recep Soytürk. Gurur duydum" yazdı.

Tayyar, daha sonra da şu paylaşımı yaptı:

"Sevgili Kilis Valimizle ilgili paylaşımı, bir başarı öyküsünden çok etkilendiğim için yaptım. Mülkiye mezunu, dil bilen, liyakatli, ehliyet sahibi bir gencin, şoförlükten valiliğe uzanan destansı öyküsünü gözlerim dolarak dinlediğim için paylaştım. Gurur vericiydi.

Zor şartları bilgiyle, azimle, gayretle devirerek zirveye doğru yapılan her yolculuk etkiler beni. Çobanlık ve kasap kalfalığından vekilliğe uzan zorlu yolculukta yaşadıklarım gelir aklıma. Kilis valimizle ilgili twit; böylesi bir sınıfsal etkileşimdir, duygusal paylaşımdır.

Art niyetli yorumlar bir tarafa, buradan çıkarılacak 3 önemli mesaj var: 1-Emek asla zayi olmaz. 2-Hayallerinizden asla vazgeçmeyin. 3-Allah çalışana verir. Rabbim bu güzel insanın, bu liyakatli, çalışkan valimizin yolunu, bahtını açık etsin.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'ya da özel teşekkürü borç bilirim. Tırnaklarıyla kazıyarak yol açmaya çalışanların emeklerine sahip çıktıkları için. Rabbim sizleri korusun, başarılarınızı daim kılsın."

RECEP SOYTÜRK KİMDİR?

Sakarya'nın Karasu ilçesinde 1967 yılında doğdu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1990 yılında mezun oldu. Kamu görevine İçişleri Bakanlığının açmış olduğu sınavı kazanarak 1992 yılında ‘Kaymakam Adayı’ olarak başladı.

1992-1995 yılları arasındaki Kaymakam Adaylığı döneminde; Çankırı'nın Çerkeş ilçesinde on bir ay süreyle Kaymakam Vekilliği görevinde bulundu.

Aynı dönemde 1992-1993 yıllarında dil öğrenimi görmek ve mesleki kurslara katılmak üzere İçişleri Bakanlığı tarafından İngiltere'ye gönderildi.

1995 yılında 82. Dönem Kaymakamlık Kursunu Üstün Başarılı dereceyle bitirerek Karabük'ün Eflani ilçesine ‘Kaymakam’ olarak atandı.

Bu ilçedeki üç yıl süren görevinden sonra 1998-2000 tarihlerinde iki yıl süreyle Ardahan Posof Kaymakamı olarak görev yaptı.

2000 yılında atandığı Siirt Vali Yardımcılığı görevini üç yıl boyunca sürdürdükten sonra 2003 yılında atandığı Amasya Vali Yardımcılığı görevini iki yıl yürüttü. 2005 yılında Taşköprü Kaymakamlığına atandı. 2006 yılında Ürgüp Kaymakamlığında göreve başladı.

Çeşitli Sivil Toplum Örgütleri Tarafından teşekkür belgesi alan Recep Soytürk yurt genelinde faaliyet gösteren Türkiye Ana ve Çocuk Sağlığı Vakfı tarafından 2002 yılında Atatürk Haftası Hizmet Ödüllerinde ‘Yılın En Başarılı Bürokratı’ seçildi.

Kaymakam Soytürk, İskenderun Kaymakamlığı’na atanana kadar, 16.02.2009 tarihinden bu yana Sakarya Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ni sürdürdü. İyi derecede İngilizce bilen Soytürk, evli ve üç çocuk sahibi.