Politika
18 Kas 2021 17:18 Son Güncelleme: 18 Kas 2021 17:39

Şamil Tayyar ile Mehmet Uçum birbirine girdi! "Hadsiz, kimsin sen"

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve MKYK Üyesi Şamil Tayyar ile Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum arasında sert tartışma yaşandı.

AK Parti 24, 25, 26. Dönem Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, 16 Kasım'da attığı bir tweette  Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki yüzde 50+1 sistemiyle igili olarak, "Geçmişte karşı çıkmış, ağır eleştirilere muhatap olmuş biri olarak söz hakkım var. 50+1, Cumhurbaşkanımıza ve sisteme kurulan tuzaktı. Düzeltilebilirdi, vakti geçti. Yeni tartışma, seçimle ilişkilendirilir. Kazanmaya odaklanmalı, kazanınca biz değiştirmeliyiz." paylaşımında bulunmuştu.

Tayyar kendisine yönelik eleştiriler gelince de yeni bir paylaşım yapmış ve "Çok basit, orana gerek yok. İsteyen istediğiyle bir araya gelir. En çok oyu alan kazanır. Siyasette gerginlik azalır, 50+1 tehdit olmaktan çıkar, sistem rahatlar." paylaşımınında bulundu.

Tayyar daha sonra, "Misal… Belediye başkanlığı seçimindeki gibi en çok oyu alanın kazandığı sistemde oranı halk belirler. Seçim tek turda biter. Yüzde 25’le de yüzde 75’le de kazanabilirsin. Demokratiktir, meşrudur." tweetini attı.

 

MEHMET UÇUM'DAN CEVAP GELDİ

Şamil Tayyar'ın bu paylaşımlarından sonra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum da bir tweet atarak bunu profiline sabitledi. 

Uçum, "Türkiye’yi değil kendilerini düşünenler,ülke karşıtılığını iş edinenler,hakkımda “sorosçuluk yalanı” yayma peşindeler. Ne yaparsanız yapın 2007 ve 2017’de iki kez halk tarafından kabul edilmiş Türkiye’nin sosyolojik ve siyasi istikrarının güvencesi 50+1 kuralından halk vazgeçmez." dedi.

TAYYAR CEVAP VERDİ

Şamil Tayyar ise daha sonra attığı tweette, "‘Soros’ dedik, ses Uçum’dan geldi. Hak etmediği koltuktan, koltuk sahibi olmayanları ‘kendini düşünmekle’ suçluyor. Cüretkâra bak. ‘Asla değişmez’ diyerek Cumhurbaşkanımızı da tehdit ediyor. Hadsiz, kimsin sen!" paylaşımnda bulundu.