Dünya
14 Ağu 2022 08:57 Son Güncelleme: 14 Ağu 2022 21:25

Sahnede bıçaklı saldırıya uğramıştı! Salman Rüşdi'nin sağlık durumuna ilişkin açıklama…

Kaleme aldığı "Şeytan Ayetleri" kitabı nedeniyle 1989'da İran'ın hakkında 'ölüm fetvası' çıkardığı; sahnedeyken bıçaklı saldırıya uğrayan yazar Salman Rüşdi’nin solunum cihazından çıkarıldığı, konuşabildiği belirtildi.

T24’ün The Guardian’dan aktardığı habere göre, yazar Aatish Taseer, meslektaşının durumuna ilişkin yazdığı bir tweette, Rüşdi’nin solunum cihazından çıkarıldığını, konuşabildiğini söyledi.

New York’taki festivalde meydana gelen bıçaklı saldırının baş şüphelisi Hadi Matar, hakkındaki suçlamaları kabul etmemişti.

ABD Başkanı Joe Biden, hayatının büyük çoğunu ölüm tehditleriyle geçiren yazarla ilgili yaptığı açıklamada Rüşdi’nin “korkutma ve susturulmaya karşı duruşunu” vurguladı.

Salman Rüşdü'nün Şeytan Ayetleri isimli kitabı 1988'den bu yana İran'da yasaklı. Bir yıl sonra da Ayetullah Hameney hakkında ölüm fermanı çıkardı. Yazara Fransa "Onur ödülü", İngiliz Kraliyeti de "Şövalyelik" nişanı vermişti.

Aziz Nesin, Rüşdi'nin Şeytan Ayetleri yapıtını Türkçede yayımlayacağını açıklaması üzerine İslamcı çevrelerin tehditlerine maruz kalmıştı. Şeytan Ayetleri, dönemin Aydınlık dergisinde fasiküller halinde yayımlanmıştı.

Rüşdi, dün New York'taki Chautauqua Enstitüsü'mde konuşma yapmak üzere tanıtılırken sahneye atlayan bir kişi tarafından saldırıya uğramıştı.