Şahan Gökbakar Recep İvedik ordusu kuruyor!

Yeni ve hem de kadın bir Recep’e ihtiyacımız var mıydı? Kesinlikle hayır!

2008 yılında izlediğimiz ilk Recep İvedik filmi, küçük bütçe ile çekilmesine rağmen müthiş bir gişe hasılatına ulaşarak, gişe komedisi çekenlerin ağzının suyunu akıttı ve bir sürü sinemacının benzer işlere yönelmesine yol açtı.

Bu filmlerde karşımıza çıkan karakterlere Recep İvedik’in klonları diyorum ve klonların saldırısı uzun zamandır gişeyi sarsıyor. Sinemacılarımız tutmuş reçeteleri, hele de ucuza çıkıyorsa tekrar etmeyi sever. Cumali Ceber, Deliha, Feride vs. Kadınlı-erkekli bir sürü insan Recep İvedikçilik oynayarak milyonların sevgilisi olmayı ve gişeden milyonlar kaldırmayı hedefledi. Tutan var tutmayan var ama hiçbiri, geçtiğimiz aylarda serinin 6. filmini gösterime sokan Şahan Gökbakar’ın başarısının yanına yaklaşamadı.

Şahan baktı ki Recep taklitçiliği bitmeyecek üstelik erkekleri geçtim kadınlar bile bu karakteri oynamaya başladı, gitti bir sosyal medya fenomeni olan Yasemin Sakallıoğlu’nu alıp Zengo’yu çekti.

Zengo yapımcısına-oyuncusuna para kazandıracaktır ama gişeyi sallayan bir giriş yapabilmiş de değil. Güldüreyim derken yoruyor, Şahan yaparsa tamam ama daha yeni alıştığımız bir isim yaparsa seyirci bunu sevmez. Zengo, ilk üç günün bilet satışında haftalardır vizyonda olan Eltilerin Savaşı’nın bile arkasına düştü. Bu karakter için de herhangi bir analize yorum yok. Bir sürü seyirci yorumunda da bahsedildiği üzere; “Zengo, Recep İvedik’in kadın versiyonu”.

Yasemin Sakallıoğlu gerçekten başarılı ve komik bir kadın komik. Potansiyeli de kadın Recep İvedik olmaktan çok daha fazlası ama hani büyük şirketler başarılı küçük şirketleri alır ve yutarlar ya, onun benzeri bir durum yaşandı sanki. Şahan Gökbakar ve sahibi olduğu yapım firması Çamaşırhane’nin başrolünde oynayacağı filme çok daha hızlı kavuştu ama zaten bu bir zaman meselesiydi. Keşke biraz daha bekleyip sosyal medyada yarattığı karakteri geliştirerek yürüseydi. Burada onun ve onun gibiler için kariyer planlaması yaparken alınacak dersler var.

Filmin yapımcısı ve yönetmenlerinden biri olan Şahan Gökbakar’a gelirsek; Recep İvedik, televizyonda oynadığı tiplerden biri. Karakteri geliştiren o ama yaratan değil. Recep İvedik, Dikkat Şahan Çıkabilir programının metin yazarı olan sinemacı Alper Mestçi’nin yarattığı Recep Güngör adlı kurgu karakterin modifiyesiydi. İlk karşımıza çıktımı haliyle çok daha farklı bir kural yıkıcıydı. Sinema yolculuğunun başında, oynadığı karakterlerden birinin filmini çekmek isterken Recep’te karar kıldı ve hem kendini hem de seyirciyi yıllardır bu karaktere mahkum etti. Recep İvedik dışındaki işleri, Kayhan örneğinde olduğu gibi tutmuyor ki o karakterler de yine Recep’in bir varyasyonu olmaktan öte gidemiyor. İşin aslı; Recep İvedik, Şahan Gökbakar’ı rehin aldı!

Yazının finalinde fikrimi özetleyeyim; Şahan Gökbakar daha fazla Recep İvedik oynamak istemiyor ama bu karakteri kendi firması için karlı tutmaya devam etme arzusunda olabilir. Zengo da izledikleri yol bunu gösteriyor. Yeni ve hem de kadın bir Recep’e ihtiyacımız var mıydı? Kesinlikle hayır!

Murat Tolga Şen - murattolga@gmail.com