Televizyon
18 Şub 2014 10:05 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:56

Şahan Gökbakar: İlk önce Acun'a gittim!

'Biz 'Recep İvedik'leri çektiğimiz zaman, bu kadar çok seyirci yoktu. 2008'de 4.3 milyon seyirciye ulaştığımızda yıllık bilet satışı 28 milyondu.'

Recep İvedik serinin 4'üncü filmiyle bu cuma izleyicisiyle buluşmaya hazırlanan Şahan Gökbakar filmle ilgili beklentilerini Günaydın'a anlattı.
'Recep İvedik'e yöneltilen eleştirilerden gişe beklentisine kadar birçok konuda açıklamalar yaptı. İşte o röportajdan satırbaşları...

Milyonlarca hayranının beklediği 'Recep İvedik 4'ü bir de sizden dinleyelim...
Çok komik bir film oldu; bu açıdan içimiz çok rahat. Şu anda bile bana "Beşincisi ne zaman çekiliyor, hadi abi beşinciyi de çek" diyenler oluyor. İnanılmaz bir istek var. Dört senedir bize gelen bütün talepleri bu filmle karşılayacağız. İzleyenleri kahkaha krizlerine sokacağız inşallah.

'Recep İvedik'le ilgili sürekli bir beklenti olması, sizi nasıl etkiliyor?
Bu konuda artı veya eksi bir fikrim yok çünkü yapabileceğim bir şey yok. Benim elimden gelen; farklı filmler yapıp bu algıyı kırmaya çalışmak. 'Recep İvedik'le ilgili soru sorulması beni rahatsız etmiyor.

BEĞENMEYENE KARIŞAMAYIZ
İlk filmden itibaren yöneltilen eleştirilere ne diyorsunuz?
Bir filmi beğenmemek, bir kişinin en doğal hakkıdır; izlersin ya da izlemezsin. Bizim beğenenlerden memnun olup beğenmeyenlerden rahatsız olma gibi bir şansımız yok; karışamayız. Benim tepkim farklı bir yerde başlıyor. İşi aşağılamaya vardırdıklarında, ben devreye girerim. İş ; hor görme, tepeden bakma, 'Recep İvedik' izleyen milyonlarca insanı aşağılamaya giderse ben tepkimi veririm, vereceğim de. Ben bu filmi sevenlerin hakkını savunuyorum.

En yeni örneğe bakarsak; Haldun Dormen ile aranızda bir tatsızlık yaşandı sanırım bu konuda...
Gazeteciler, Haldun Dormen'e veya başka bir isme gidip 'Recep İvedik'i soruyor. Olay; Haldun Dormen'in "Recep İvedik'i beğenmedim. Bana göre değil" demesi değildi. "Öbürü ile Şahan'ın ismini yan yana bile koymam, çünkü o gerçek bir sanatçı" demesiydi. O lafı etmese, beni birileri ile kıyaslamasa, sorun olmayacak. Bu yüzden tepki verdim. Eleştiriler hakarete varmamalı.

'Düğün Dernek', 6 milyon gişeyle rekor kırdı. Yeni rekortmen 'Recep İvedik' olabilir mi?
Biz 'Recep İvedik'leri çektiğimiz zaman, bu kadar çok seyirci yoktu. 2008'de 4.3 milyon seyirciye ulaştığımızda yıllık bilet satışı 28 milyondu. 2009'da 32 milyon oldu; biz de yine 4.3 milyon rakamını yakalamıştık. Bu sene 52 milyon bilet satışı gerçekleşti. Dolayısıyla 'Recep İvedik 4'ün gişesi bu anlamda önemli. Bundan sonra bu tarz filmlerin 5-6-7 milyonlara ulaşmasını bekliyorum. 'Düğün Dernek' de bunlardan birisi. Bence artık 4 milyon barajı, 5-5.5 oldu.

'Recep İvedik 4' rekor kırar mı peki?
Bizim için önemli olan; filmlerin rekor kırmasından çok, beğenilmesi. Biz rekor kırma işlerini çok yaşadık; onun zevkini de aldık. Bundan sonraki hedefim, en çok izlenen ilk beşte üç filmimin veya ilk 10'da beş filmimin olması. Tabii ki bir önceki filmden çok izlensin isterim. İnşallah emeklerimizin sonucunu, gişede seyirci tarafından ödüllendirilerek alabiliriz.

'Recep İvedik' serisinin kodları var mı? Mesela her filmde 'şişman kadın ' figürü kullanıyorsunuz.
'Recep İvedik' bir süper kahraman olduğu için etrafındaki ögeler de hep ona benzer. Genel olarak 'Recep'e özgü hareketleri ve davranışları her filmde kullanmaya çalışıyorum. Sadece hikaye değişiyor. 'Recep' yine kendine has davranışlarını sergilemeye devam ediyor.

İLK ÖNCE ACUN'A GİTTİM
Filmin 'Survivor'a gönderme yapan bölümleri de çok konuşuldu. Acun Ilıcalı'dan izin almadığınız da söylendi...
İnsanların aklına ilk etapta böyle şeyler geliyor. Bu fikir ilk aklıma geldiğinde ve bizim ekiple paylaştığımda, aklımıza ilk gelen şey; bu işin Türkiye 'deki tek sahibi olan Acun Ilıcalı'ya gitmekti. Zaten ben Acun ile çok eskilerden beri tanışıyorum. Görüştüğüm, sevdiğim bir arkadaşım. Kendisiyle ofisinde buluştuk, fikirlerimi anlattım. Filmi her boyutu ile konuştuk. O ve ekibi fikri çok beğendi. Sağolsunlar, prodüksiyon konusunda bize yardımcı olabileceklerini söylediler. Biz bütün hazırlıkları kendi prodüksiyon ekibimizle yaptık. Fakat onlar da manevi açıdan bize tam destek verdiler. Bu tepkileri, aynı zamanda bizi çok motive etti.