Gündem
08 Ağu 2023 12:56 Son Güncelleme: 08 Ağu 2023 12:58

Sağlık çalışanlarına ücret ayarlaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan sağlık çalışanlarının ücretleri ile ilgili flaş açıklamalar geldi. "Taban ücret artırılmalı" diyen Bakan Koca, "Taban ücreti artırılmalı, sabit ücret emekliliğe sayılmalı ve tavan oranları da düzenlenmeli" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan sağlık çalışanlarının ücretleri ile ilgili flaş açıklamalar geldi. "Taban ücret artırılmalı" diyen Bakan Koca, "Taban ücreti artırılmalı, sabit ücret emekliliğe sayılmalı ve tavan oranları da düzenlenmeli" ifadelerini kullandı.

Koca'nın açıklamalarından dikkat çeken noktalar şöyle: 

"İçişleri Bakanlığımız ile bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışma 'beyaz kod' öncesi bir ara uyarı ve ön haber sistemi. Bir şiddet eylemi riski olması durumunda ya da daha önce şiddete başvurmuş birisinin olma ihtimaline karşı bir öncül kod verilmesini hedefliyoruz."

"Sağlık çalışanlarımızın taban ücreti, hekim arkadaşlarımızın taban ücretinin 10-15'te biriydi. Bu oranın makul bir düzeye çıkarılması gerektiği kanaatindeyim. Tüm sağlık çalışanları için bu oranın en azından bir kat artırılması gerekiyor."

"Sağlık çalışanları için taban ücretini artırılması ama sabit ücretin emekliliğe sayılması, bunlara ilave olarak da nöbet ücretlerinin hekimler dahil olmak üzere herkesi gözeterek, çalışan işçilerin nöbet ücretinin üstüne çıkarılması gerektiği de aşikar bir durum. Ayrıca tavan oranlarının da düzenlenmesi gerekiyor."