Sağlık
15 Haz 2021 12:31 Son Güncelleme: 15 Haz 2021 13:05

Sağlık Bakanlığı harekete geçti! Koronavirüs aşısında 3. doz planı

Türkiye’de bugün itibariyle toplam yapılan aşı sayısı 35 milyona yaklaştı. Öte yandan 3. doz ‘hatırlatma’ aşısı için de planlama gündemde…

Koronavirüse karşı başlatılan aşılama kampanyasında sıra memur ve işçilere geldi. Bugün itibariyle toplam yapılan aşı sayısı 35 milyona yaklaştı.

Çalışmalar tüm hızıyla devam ederken Hürriyet'ten Nuray Babacan, hatırlatma dozu olarak tanımlanan üçüncü doz aşılar için planlama yapıldığını yazdı. Söz konusu bu plan, gelişmelere göre seçenekli olarak devreye sokulacak.

ANTİKOR DENEYİ

Buna göre, Sağlık Bakanlığı hatırlatma dozu için hangi aşıyla yoluna devam edeceğine ilişkin karar verecek. BioNTech, Sinovac veya yerli aşı seçenekleri değerlendirilecek. Önce farklı aşılarla hatırlatma dozu denemesi yapılacak.

Sonra antikor ölçülecek, eğer antikor beklenen düzeyde oluşur ve korunursa, hatırlatma dozunda ne kullanılacağı belli olacak. Sağlık Bakanlığı bu süreçte, toplumun geneli hakkında fikir veren bir antikor çalışması yapacak.

Rastgele örnekler alınarak, yaklaşık bir bağışıklık haritası çıkartılabileceği belirtiliyor. Çıkacak sonuca göre, hatırlatma dozlarının 6 ay olarak bilinen süreleri de değişebilecek. 2022, yoğun olarak üçüncü doz aşıların yapılacağı bir yıl olacak.

SEYYAR AŞI DA GÜNDEMDE

Diğer taraftan, aşı karşıtlığı ve aşı duyarsızlığı da tartışılıyor. Yaş gruplarına ilişkin aşı takviminin tamamlanmasının ardından, yüzde 70 toplumsal bağışıklığın oluşup oluşmadığına bakılarak, farklı öneriler gündeme gelebilecek.

Ağustos ayındaki tabloyu daha net gördükten sonra seyyar aşı çalışmaları yapılabileceği belirtiliyor. Özellikle aşı duyarsızlığı olanlar için yayla, tarla, ova, seracılık yapılan bölgeler, sayfiyeler, hatta büyük şehirlerin meydanlarına seyyar aşı stantları kurulabileceği öne sürülüyor.