Sağlık
13 Ağu 2022 13:45 Son Güncelleme: 13 Ağu 2022 13:59

Sağlık Bakanı Koca’dan yeni yönetmelik açıklaması! ‘Anlaşılmayan noktalar var’ deyip tarih verdi…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlıkçıların özlük haklarını iyileştiren yeni yönetmelik hakkında açıklama yaptı. "Anlaşılmayan noktalar var." diyen Koca tarih verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

"BAZI KONULARI 15 AĞUSTOS'A BIRAKIYORUZ"

Paylaşımında, "bir süredir bitkisel hayatta olan performans sisteminin fişi çekildi" değerlendirmesinde bulunan Koca, şunları kaydetti:

"Resmi Gazete'de yayımlanan Ek Ödeme Yönetmeliği ile sağlık çalışanları için bir reform gerçekleştirildi. Biz buna 'beyaz reform' diyoruz. Yönetmeliğin teknik anlatımı sebebiyle anlaşılmayan noktalar var. Sırasıyla anlatacağız. Bazı konuları 15 Ağustos'a bırakıyoruz."

Koca, "Performansa göre Ek Ödeme Yönetmeliği"nin yürürlükten kaldırıldığını belirterek ödül ve teşvik esaslı yeni bir modele geçildiğini vurguladı.

"MAHSUPLAŞMA UYGULAMADA TAMAMEN KALDIRILMIŞTIR"

Yönetmeliğin içeriğine ilişkin ise Koca, "Mahsuplaşma uygulamada tamamen kaldırılmıştır. Ne sabit ödemede ne de taban ödemede mahsuplaşma olmayacak. Hastanelerde bireysel iş yüküne bağlı teşvik ödemesi yapılacak. Sunulan en küçük hizmetin karşılığı olacak. Bir tek girişim bile, sağlık çalışanının teşvik ödemesine yansıyacak." ifadelerini kullandı.

Koca, döner sermayede taban ödemesi ile yeni bir sabit ek ödeme oluşturulduğunu ve 15 Ağustos'tan itibaren ödenecek olan taban ödemesinin, eylül ayı itibarıyla maaşla birlikte bordroda yer alacağını belirterek "Taban ek ödemesi, yıllık izinde 12 gün için ve hastalık sebebiyle raporlu olma durumunda da geçerli olacak, kesilmeyecek." ifadelerine yer verdi.