Gündem
21 Mayıs 2024 09:04 Son Güncelleme: 21 Mayıs 2024 09:12

Sabancı Ailesinin simgesi… Sahibinden olmadı, icradan satılıyor..

Adana’da yaşayan mirasçısı Sevilay Sabancı Çınar, Sabancı ailesine karşı verdiği 20 yıllık hukuk mücadelesinin ikinci raundunu da kazandı. Çınar’ın, Sabancı Müzesi’nin de içerisinde bulunduğu Atlı Köşkteki hissesi açık artırma usulüyle satışa çıkarıldı. Satış için belirlenen muhammen bedel 62 milyon 500 bin lira oldu. Köşkteki hisse daha önceden de bir emlak sitesinde 200 milyon liradan satışa çıkarılmıştı.

MedyaRadar’dan Ercan Öztürk’ün haberine göre, Hacı Ömer Sabancı’nın en büyük oğlu ve Sakıp Sabancı’nın da ağabeyi olan İhsan Sabancı’nın resmen evlenmediği eşinden olan çocuğu Sevilay Sabancı Çınar, 20 yıllık hukuk mücadelesi sonucu elde ettiği Emirgan’daki Atlı Köşk’ün 1/48 hissesi İstanbul Gayrimenkul Satış İcra dairesi tarafından icradan satışa çıktı. Adeta Sabancı ailesinin simgesi olan ve içerisinde Sabancı Müzesi’nin de olduğu köşkün hissesi 62 milyon 500 bin lira muhammen bedelle açık artırma usulüyle satılacak.

20 YILDIR HUKUK MÜCADELESİ VERİYOR

Sabancı Holding’in kurucusu Hacı Ömer Sabancı’nın en büyük oğlu, Sakıp Sabancı'nın da ağabeyi olan İhsan Sabancı’nın resmen evlenmediği diğer eşi Nevin Tenik’ten olan çocuklarından Sevilay Sabancı Çınar, 20 yıl önce Sabancı Ailesi’ne dava açtı. Sevilay Sabancı Çınar, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın da aynı babadan, farklı anneden kardeşi. Adana Sulh Hukuk Mahkemesi dava sonunda Sevilay Sabancı Çınar’ı Sabancı Ailesi’ne mirasçı olarak ekledi.

Yargıtay 14. Hukuk Dairesi’nin beş yıl önceki ilamında Sevilay Sabancı Çınar’ın Hacı Ömer Sabancı’nın mirasçısı olduğu kesinleşti. Sevilay Sabancı Çınar, Hacı Ömer Sabancı’nın mirasçısı olması kesinleşmesine rağmen Sabancı ailesinin beş yıldır hakkını vermediği iddiasıyla Demir, Şevket, Dilek, Sevil, Türkan, Güler, Yakup, Nur, Ömer Metin, Serra, Nazmiye, Hacı Ömer, Erol, Murat, Ozan, Ömer, Sevgi, Burak Selami, Şahin Zeynep ve Faruk Selami Sabancı ile Demet Çetindoğan ve Sabancı Üniversitesi Rektörlüğü’ne dava açtı ve kazandı.

ÖNCE EMLAK SİTESİNDE SATIŞA ÇIKARDI!

Çınar, İcra Müdürlüğü’nün başvurusunu kabul etmesinden hemen sonra köşkteki hissesini bir emlak sitesinde 200 milyon TL’ye satışa çıkardı. Sabancı Müzesi’nin de içinde olduğu Köşk’ün ilanında; “10 oda 3 salon”, “mülk sahibi oturuyor”, “hisseli” ve “krediye uygun” ifadeleri yer aldı. Tamamen 20 yıldır hukuk mücadelesi verdiği Sabancı ailesinden intikam almak için bu ilanı veren Çınar, hissesini burada satamayınca yeniden İcra Müdürlüğü’ne başvurdu. Bilirkişi, Çınar’ın köşkteki 1/48 hissesi için 62 milyon 500 bin lira değer biçti. Hisse açık artırma usulüyle satılacak.

İŞTE VERİLEN İLAN!

İçerisinde Sabancı Müzesi’nin de bulunduğu Emirgan’daki Atlı Köşk için verilen ilanın başlığı ‘Sarıyer'de icradan satılık bahçeli kargir ev’ oldu. Hürriyet Gazetesi’ne verilen ilanda, Sarıyer Mirgün Mahallesi, Mirgün Çeşme Sokağı’nda bulunan 14 bin metrekare büyüklüğünde köşk 92 ada 3 parselde kayıtlı gözüküyor. İstanbul Gayrimenkul Satış İcra Dairesi Müdürlüğü, 1/48 hissenin hesaplanması için görevlendirdiği bilirkişinin hazırladığı raporda muhammen bedeli 62 milyon 500 bin lira olarak belirlendi. Açık artırma usulüyle yapılacak olan satış için ilk teklifler 24 Temmuz 2024 tarihinde verilmeye başlanıp, 31 Temmuz tarihinde son bulacak. Eğer ilk satışta köşk hissesine alıcı çıkmaz ise ikinci artırma 28 Ağustos 2024 tarihinde yapılacak. Verilecek olan tekliflere yüzde 20 de KDV eklenecek.

74 YIL ÖNCE SATIN ALINDI…

Atlı Köşk adıyla bilinen Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) Atlı Köşk, Boğaziçi'nin en eski yerleşimlerinden Emirgan’da Sakıp Sabancı caddesi üzerinde yer alır. Müze, hat ve resim koleksiyonlarının sergilendiği köşk bölümü ile geçici sergilere ev sahipliği yapan galerilerden oluşmaktadır. Köşk ve yer aldığı arâzi, 1848-84 yılları arasında çeşitli Osmanlı paşalarının mülkiyetinde kalmış, daha sonra bir süre “Karadağ Sefâreti” olarak kullanılmıştır. Köşk, 1913 yılında Sultan Mehmed Reşad’ın torunu Behiye Sultan’ın mülkiyetine geçer. 1923 yılında Hidiv İsmail Paşa’nın torunu Prens Mehmed Ali Hasan harap hâldeki bu yapıyı satın alarak 1927 yılında mimar Edouard De Nari’ye yeni bir köşk projesi çizdirir. Prens Hasan aynı yıllarda eşi Ayşe İzzet Hanım’dan ayrılıp bir daha geri gelmemek üzere Mısır’a gider; böylece yapımına çok özen gösterdiği köşk ıssız kalır. Prens Mehmed Ali Hasan 1945’te Mısır’da ölünce köşk oğullarına intikal eder. 17 Eylül 1950’de ise Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınır. Hacı Ömer Sabancı’nın Mahmud Muhtar Paşa’nın Moda’daki Mermer Konağı’nda yapılan müzayededen satın aldığı bronz at heykelini köşkün önüne koymasıyla da halk arasında “Atlı Köşk” olarak anılmaya başlar.