Kültür Sanat
19 Mar 2019 09:43 Son Güncelleme: 19 Mar 2019 09:58

Sabahat Akkiraz'dan “Türk İşi Dondurma” filmine tepki!

“Türk İşi Dondurma” Çanakkale Savaşı sırasında Avustralya'da yaşayan iki Türk'ün hikâyesini anlatıyor.

Sabahat Akkiraz'dan “Türk İşi Dondurma” filmine tepki!

Türk halk müziği sanatçısı Sabahat Akkiraz, Can Ulkay’ın yönettiği, Ali Atay, Erkan Kolçak Köstendil, Şebnem Bozoklu ve Will Thorp’un başrolleri paylaştığı “Türk İşi Dondurma” filminin müziklerini eleştirdi. Akkiraz, “Ailemden 3 kişinin yattığı Çanakkale bunu hak etmiyor” ifadesini kullandı.

Akkiraz’ın Twitter hesabından paylaştığı mesaj söyle:

“Çok güzel bir Çanakkale filmi yapıyorsun. Ama konu müziklere gelince “türküleri” ne çalan ne söyleyenler o filmin yakınından bile geçmiyor. Sonuç güzel film eksiliyor ve etki azalıyor. Ailemden 3 kişinin yattığı Çanakkale bunu hak etmiyor.”

Filmin müziklerini Fahir Atakoğlu yaptı
Yaşanmış bir olaydan esinlenilerek sinemaya uyarlanan, Can Ulkay'ın yönettiği, Gürkan Tanyaş'ın senaryosunu yazdığı filmin yapımcılığını Dijital Sanatlar Yapımevi adına Mustafa Uslu gerçekleştirdi.

Besteci ve piyanist Fahir Atakoğlu'nun müziklerini yaptığı filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Caner Kurtaran, Marleen Mathews, Tristan Alexander, James Farley, Alma Terziç ve Carl Warthon da yer alıyor.

Tarihi dram türündeki filmin konusu özetle şöyle:

"Avustralya'da yaşayan iki Türk, geçimlerini devecilik ve el arabası ile dondurma satarak sağlar. 1915 yılında memleketlerinde savaş çıktığını öğrenen ikili, Çanakkale'ye cepheye gitmeye karar verir. Ancak, yetkililer onların adadan çıkmalarına izin vermez. Bu sırada Avustralya'da Türkler aleyhine propaganda yapılmaya başlanır. İngilizlerin Avustralya'da asker devşirmek için broşür dağıttığını öğrenen iki Türk, ülkelerinde veremedikleri mücadeleyi Avustralya'da vermeye karar verir."