Medya
18 Haz 2021 10:49 Son Güncelleme: 18 Haz 2021 10:54

Sabah yazarından 'Temiz Kalemler' çağrısı! Kız verilmeyecek meslek artık...

Sabah yazarı Yüksel Aytuğ bugünkü yazısında gazetecilik mesleğinin geldiği son noktaya değindi.

Medya dünyasında rezaletin bini bin para diyen Yüksel Aytuğ "Mafya babaları ile kucak kucağa otururken dijital teknoloji ile sobelenenler mi ararsın, karanlık para odaklarından milyon dolarlar dilenenenler mi yoksa baronlar tarafından maaşa bağlananlar mı?" diye sotrdu. 

Bugüne kadar boğazından tek kuruş haram lokma geçmediğini kaydeden Aytuğ, aylar önce, gazetecilere gelirlerini ve maaşlarını açıklamaya davet ettiğini ancak kimseden ses çıkmadığını hatırattı. 

Aytuğ şunları yazdı: 

"Hemen her gün, dürüst gazetecilerin meslekleri adına utanmalarına yol açan, Türk basınının saygınlığını ve güvenilirliğini halkın gözünde yerle yeksân eden gelişmeler, iddialar, açıklamalar ortaya çıkıyor. Gazetecilik, 'kız verilmeyecek' mesleklerden biri haline geleli çok oldu zaten. Neden? İçimizdeki bu süne zararlılarını bizzat kendimiz temizleyemediğimiz için...

Şimdi söz sırası Cumhuriyet Savcılarının olmalı. İtalya'daki Temiz Eller operasyonunun benzeri "Temiz Kalemler" hareketine acil ihtiyaç var. Kimmiş mafya babalarının eliyle beslenenler, kimmiş otellerde semirenler, kimmiş 10 milyon dolar gibi akıl uçuran paralarla oynayanlar? Ve kim bu isimleri; elden ele, dilden dile dolaşan 12 havari?..

Belli ki medya deresi, Ergene'den daha kirli akıyor. Oraya kirini, pasını, irinini akıtanları bulup, leş kokulu kalemlerini mühürlemeliyiz. Yoksa bu medya müsilajı, meslek denizini öldürecek...

Buradan bu ülkenin şerefli savcılarına sesleniyorum: Lütfen medyamızın adını temize çıkarın değerli savcılarım. Çıkarın ki bekar kalmasın bu ülkenin yeni yetişecek genç gazetecileri..."