Medya
28 Haz 2018 14:21 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:43

Sabah yazarı 'unutmadan' deyip notayı verdi: Meclis'te MHP'den başka formüller de var

Hükümete yakın Sabah gazetesinin Ankara temsilcisi ve yazarı Okan Müderrisoğlu, Cumhur İttifakı’na ilişkin dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Yazısında Meclis’teki sandalye sayısının dağılımından dolayı denge ve denetleme rolünün etkin konuma geleceği ifade eden Müderrisoğlu’nun, MHP lideri Devlet Bahçeli’den övgü ile söz etmesinin ardından, “Süreç MHP'yi ve liderini yeni sistemin ‘anahtarına’ da ‘kilidine’ de dönüştürebilir” şeklinde yazması dikkat çekti.

Cumhur İttifakı’nı MHP’nin tıkayabileceği imasında bulunan Müderrisoğlu’nun yazısının son cümlesi de dikkat çekiyor. Müderrisoğlu yazısının sonunda AKP’nin Meclis içerisinde gizli ittifaklar da yapabileceğini ima ederek, “Unutmadan... TBMM'de seçmenin kurduğu denge, koşullara göre açık ve örtülü pek çok çözüm formülünü de yedeklemiş durumdadır!” ifadelerini kullandı.

Müderisoğlu’nun yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Cumhur İttifakı'nın sürdürülebilirliği ile ittifakın kurumsallaşması apayrı meselelerdir. Şimdilik, bu ittifakın MHP lideri Sn. Devlet Bahçeli'nin dediği gibi en az 5 yıl devam edebilmesinin şartlarına bakmak faydalı olacaktır. Devlet Bey'le siyasi yolculuğun nasıl olabileceğini anlamak için 1999-2002 yıllarını hatırlamak gerekecektir. Sn. Bahçeli, ilkesel çerçeveye bağlılığını ispatlamış bir isimdir. Siyasi nezaketi elden bırakmamaya özen göstermektedir. Partisine mutlak manada hâkimdir. İttifaka yönelebilecek iç ve dış operasyonlar noktasında oldukça uyanıktır. Bununla birlikte nev'i şahsına münhasır bir siyasetçidir. Özgün istihbari kaynakları vardır. Düşünce sistematiği berrak olduğu kadar gizemlidir de. Israrcı olduğu hususlarda, gidebileceği sınırları da duracağı anı da ustaca ayarlayabilmektedir. Devletin bekasını, milletin birlik ve beraberliğini, toplumun huzur ve refahını olumsuz etkileyecek konularda aşırı duyarlıdır. Bu gerekçelerle gözünü karartabileceği gibi devletin ve milletin kaderine tesir edecek sorunların baş göstermesi halinde sert duruşunu esnetebilmektedir.

***

Sn. Bahçeli'nin... 15 Temmuz darbe girişimine karşı net tavrı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni içeren anayasa değişikliğini gündeme getiren beyanları, anayasa referandumuna sahip çıkan saha çalışmaları, erken seçim planlaması, seçim takviminde Cumhur İttifakı'na ve ittifakın cumhurbaşkanı adayı Tayyip Erdoğan'a desteği bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Süreç MHP'yi ve liderini yeni sistemin "anahtarına" da "kilidine" de dönüştürebilir.

Eldeki veriler, Cumhur İttifakı'nın, Mart 2019'daki yerel seçimlerde bilhassa bazı büyük illerde sonuç odaklı yeni bir ortaklığa evrilebileceğini çağrıştırmaktadır. İlk eşiğin 9 ay sonraki seçimde aşılacağı hesaba katıldığında ittifak ruhuna ters düşen beyan ve girişimlere fırsat verilmeyeceği söylenebilir. Sonrasını, ülkenin gündemi, partilerin genetik yapısı belirleyecektir. Cumhur İttifakı, iki partiyi aynı potada eritecek kurumsal geçişkenliğe dönüşmeyecektir.

Unutmadan... TBMM'de seçmenin kurduğu denge, koşullara göre açık ve örtülü pek çok çözüm formülünü de yedeklemiş durumdadır!”