Medya Günlüğü
18 Mar 2020 15:59 Son Güncelleme: 18 Mar 2020 16:08

Sabah yazarı TRT'yi hedef aldı: "Bugün devreye girmeyecekse ne zaman girecek?"

Sabah yazarı Yüksel Aytuğ, televizyon kanallarının koronavirüs nedeniyle yaşadığımız bu olağanüstü durum için hazırlık yapmamasını eleştirdi.

Sabah yazarı TRT'yi hedef aldı: "Bugün devreye girmeyecekse ne zaman girecek?"

Koronavirüs nedeni ile alınan tedbirler kapsamında neredeyse herkes evine kapandı. Okullar tatil edildi, seyahatlar ertelendi. Kendini dış dünyadan izole eden insanları oyalayacak bir televizyon bir de internet kaldı.

Sabah yazarı Yüksel Aytuğ, televizyon kanallarının bu olağanüstü durum için hazırlık yapmamasını eleştirdi. Aytuğ, "Hadi özel televizyonların 'reyting' kaygısı var diyelim, peki ya devlet televizyonu TRT ne bekliyor? Nerede eski TRT'nin Oyun Treni, Oyun Bahçesi, 7'den 77'ye'si?.. Devlet kanalı bugün devreye girmeyecekse, ne zaman girecek?" diye sordu.

İşte Aytuğ'un bugünkü yazısından "İnsanlar eve kapandı, tv’ler uyuyor" başlıklı o bölüm:

Sokaklar, eğlence yerleri, alışveriş merkezleri giderek boşalıyor. Okullar tatil. Yaşlılar, hastalar ve engelliler, idari izinli. Seyahatler ertelendi. Çoğunluk evine kapandı, kendini dış dünyadan izole etti. Bu durumda geriye insanları oyalayacak iki eğlence kaldı: Televizyon ve internet...
Peki çoluk çocuk iki hafta evde olduğumuza göre televizyon kanalları bu olağanüstü durum için bir hazırlık yaptı mı? Ne yazık ki hayır. Küçücük çocuklar gün boyu ekran başında ama televizyon akışlarında buna yönelik bir değişiklik görmüyorum. Oysa çocuklara eğlence, büyüklere moral lazım. Gün boyunca cinayetlerin konuşulduğu reality programları, atışmalı, laf sokmalı yemek programları, entrikalı, kumpaslı, bol kurşunlu, aldatmalı, tacizli, eziyetli diziler yine sıra sıra ekranda. Çocuklar için ne bir özel eğlence ve oyun programı, ne animasyonlar ne de onları eğlendirecek filmler var. Çocuk kanallarında sürekli tekrarlanan aynı çizgi filmleri minikler artık ezberledi. Hadi özel televizyonların 'reyting' kaygısı var diyelim, peki ya devlet televizyonu TRT ne bekliyor? Nerede eski TRT'nin Oyun Treni, Oyun Bahçesi, 7'den 77'ye'si?.. Devlet kanalı bugün devreye girmeyecekse, ne zaman girecek?