Medya
08 Kas 2019 12:42 Son Güncelleme: 08 Kas 2019 13:56

Sabah yazarı intihar eden 4 kardeşi yazdı: Elimde SGK bilgileri var

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör ise intiharda ekonomik sorunların etkili olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.

İstanbul Fatih'te 48 ile 60 yaş arasındaki 4 kardeşin anne-babalarının ölümünün ardından birlikte yaşadıkları evde bulunan bardaklara siyanürü suya karıştırıp, içtikleri tespit edilmişti.

Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan otopsi sonucunda 4 kardeşin siyanür alarak intihar ettiği kesinleşti.

Yapılan incelemeler ışığında uzman ekipler, uzun süredir birlikte yaşayan kardeşlerin intihar kararını da birlikte almış olabileceğini belirtti. Ön incelemede de vücut reaksiyonlarının birbirine benzer olması ve ölüm anlarının birbirine yakın olması, eş zamanlı siyanür kullanımı ihtimalini de güçlendirdi.

Kardeşlerin intiharında, ekonomik sorunların tetikleyici olduğu iddiası gündeme gelmişti.

İntihar eden Oya Yetişkin'in arkadaşları, "Oya Mimar Sinan Üniversitesi'nde sözleşmeli çalışıyordu. Yaz tatili olduğu zaman da işsiz kalıyordu. Bildiğimiz kadarıyla en son geçtiğimiz haziran ayında maaş almıştı. Yaklaşık 4 aydır yaz tatili olduğu için maaş almıyordu. Bu durumda ekonomileri iyice bozuldu. Hatta bir gün sohbet esnasında Oya, 'Bir gün 4 kardeş araba kiralayıp uçurumdan aşağı atacağız' demişti. Yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle ölümü birkaç kez gündeme getirmişti" demişti.

“ELİMDE SGK BİLGİLERİ VAR”

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör ise intiharda ekonomik sorunların etkili olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.  

Dilek Güngör, bugünkü yazısında “Elimde SGK bilgileri var. O bilgiler, 4 kardeşi intihara sürükleyen nedenin yoksulluktan öte bir durum olduğunu gösteriyor. Zira, Oya Yetişkin'in Temmuz 2019 itibarıyla Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ndeki prime dayalı esas kazancı 5.800 TL (yani net maaşı 4.000 TL'nin üzerinde)… Kamuran Yetişkin de her ay devletten 800 TL yetim aylığı alıyor. Yaşar Yetişkin'in 1.5 yıl önce SGK kaydı var. Ondan sonra part time işlerde çalıştığı için sosyal güvenlik kaydı bulunmuyor. Ama ne hikmetse, Oya Yetişkin 2 ay önce üniversiteden kendi isteğiyle ücretsiz izne ayrılıyor” ifadelerini kullandı.

“BU İŞTE BİR TUHAFLIK YOK MU!”

“Üniversiteden kimseye ulaşamadım” diyen Güngör şöyle devam etti:

“Sanırım, Oya Yetişkin'le ilgili verecekleri bilgiler aydınlatıcı olacaktır.

Bir de şöyle bir durum var: Kardeşler, bugüne kadar ne işsizlik maaşına, ne kaymakamlığa, ne sosyal yardımlaşma vakfına başvurmuşlar. Devletin elektrik faturasına verdiği destekten yararlanmak için de girişimde bulunmamışlar.

Anlattıklarımı alt alta koyun.

Bu işte bir tuhaflık yok mu!”