Gündem
15 Eyl 2016 15:14 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 21:32

Sabah ve A Haber muhabirleri gözaltına alındı!

Sabah gazetesi ve aHaber Hollanda muhabirleri İsmail İlgün ve Fatih Özyar, Hollanda’da gözaltına alındı.

Sabah gazetesi ve aHaber Hollanda muhabirleri İsmail İlgün ve Fatih Özyar, Hollanda’da gözaltına alındı. Sabah gazetesi olayı bugünkü manşetine taşırken, İsmail İlgün ve Fatih Özyar’ın kelepçelendiğini ve bir hücrede 15 saat aç susuz bekletildiğini öne sürdü.

“BASIN KİMLİĞİNE RAĞMEN...”

Sabah’ın haberinde, “Ülkede yaşayan Türklere bakışı eleştiren videoları 500 bin kişi tarafından izlenince gözaltına alınan İsmail İlgün ve arkadaşlarını haber yapmaya giden SABAH ve aHaber muhabiri Fatih Özyar da gözaltına alındı. Gazeteci kimliğiyle kamuya açık alanda çekim yapmasına rağmen gözaltına alınan Özyar, polis tarafından kelepçelendi ve bir hücreye atıldı. Serbest kalan Özyar, Hollanda'da basın özgürlüğü olmadığını birebir yaşadığını belirterek ‘15 saat su dahi verilmeden gözaltında tutuldum’ dedi” ifadeleri yer aldı.

Sabah’ın haberinde olay şöyle anlatıldı:

“Her şey, İsmail İlgün'ün, Hollanda'da yaşayan Türkler ve diğer yabancıların yaşadığı sorunları anlatan bir video hazırlamasıyla başladı. YouTube'ta yayımlanan ve kısa sürede 500 bin kişi tarafından izlenen videoların yayılması üzerine Hollanda polisi, İlgün ve arkadaşlarını gözaltına aldı. Kuzey Hollanda'da Zaandam kentinde yaşanan olayla ilgili haber yapmak üzere bölgeye giden muhabir Özyar ise telefonuyla çekim yapmak istedi. Hollanda polisi tarafından engellenen Fatih Özyar, 4 polis tarafından şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Serbest kaldıktan sonra kendisinin gazeteci kimliğini göstererek kamuya açık alanda çekim yaptığını ancak buna rağmen gözaltına alındığını belirten Özyar, yaşadıklarını Sabah'a anlattı.

‘Hollanda'da ciddi baskılar var. Artık 'Ülkemi, cumhurbaşkanımı seviyorum' demek Hollanda'da yasaklanmış durumda. Çünkü bunu söyleyen herkes hedef haline geliyor. Kuzey Hollanda'nın Zaandam kentindeki Türk gençleri cumhurbaşkanını ve ülkelerini sevdiklerini açıklayınca, Hollanda'nın gündemine oturdular. Hollanda basını da bu gençler hakkında yayın yaparak, hedef haline getirdi. 'Sokak teröristleri ve Erdoğan'ın askerleri' diye bahsediliyor.

“SU BİLE VERMEDİLER”

Gözaltıları haber yapmaya giderken ben de aynı şiddete maruz kaldım. Polislere basın kartımı göstermeme rağmen 'Burayı derhal terk et. Burası Türkiye değil Hollanda' dediler. Ben de 'Burası açık bir alan, çekim yasağı koyamazsınız' dedim. Bana 'Bu dakikadan itibaren gözaltındasın' denildi. Polisin şiddetiyle beraber ellerime kelepçeler vuruldu. Buradaki polis bürosundaki hücreye atıldım. Tam 15 saat orada bekledim. Hiçbirşey sormadılar. Su bile vermediler.”