Röportaj
05 Oca 2019 11:47 Son Güncelleme: 05 Oca 2019 12:24

Rutkay Aziz: 12 Eylül'de bile soldan bu kadar dönek çıkmamıştır

Oyuncu Rutkay Aziz verdiği röportajda gündeme ve geleceğe dair verdiği önemli mesajlarla dikkat çekti.

Türk tiyatro ve sinemasının efsane isimlerinden Rutkay Aziz, Posta gazetesine verdiği röportajda çarpıcı ifadeler kullandı. “12 Eylül’de bile soldan bu kadar dönek çıkmamıştır” diyen Aziz ayrıca Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in yaşadıklarıyla ilgili açıklamalarda da bulundu. İşte Aziz’in röportajından dikkat çeken kısımlar…

2019'dan neler bekliyorsunuz?

Barış ve huzur içinde geçsin, savaşlar olmasın! Özgürlük rüzgarlarının estiği, adaletin olduğu, onurlu bir Türkiye'de yaşamayı istiyoruz. Bu ülke güler yüzlü, birbirlerine sevgiyle saygıyla bakan insanların Türkiye'si olmalı! Maalesef gülmeyi unuttuk. Akşamüstü otobüs duraklarına bakın, insanların suratlarında hep soru işaretleri var. Hep asık suratlar… En ufak tebessüm yok yüzlerde. İki bin lirayla ne yapacağını düşünüyor çünkü. Bunlar hepimizin üzüntüsü.

Siz de cüzdanınıza bakınca kara kara düşünüyor musunuz?

Kuşkusuz. Ben de emeğiyle yaşayan insanım. Rant diye yaşayan bir adam değilim neticede. Üç oyun kalktığı zaman hep beraber zorlanıyoruz. Ben zengin aile çocuğu değilim. Eğitimli bir ailenin çocuğu olsam da bugüne dek hep kendi emeğimle ayakta durdum. Tabii kızım Doğa da öyle… O nedenle bizlerin ay sonunu düşünmeme gibi bir şansı, lüksü yok.

En yakın arkadaşınız Tarık Akan'ın acısını daha atlatamadınız değil mi?

Asla yeri dolmuyor. Dolmaz da. Çok özlüyorum. Tam şurada oturuyorduk işte, şimdi oturamıyorum orada. O koltuğa geçemiyorum. Çok arkadaş kaybettik, yalnızlaştım. 72 yaşındayım artık… Çoğu arkadaşım bu yaşını göremedi. Onlar gittikçe ben eksildim. Eksildikçe de üzüntüm arttı.

Bugünü geçmişle kıyaslayınca nasıl bir değişim görüyorsunuz sanat dünyasında?

Çok var. 12 Mart'ta ve 12 Eylül'de bile soldan bu kadar dönek çıkmamıştır. 80'li yıllarda Ruhi Su ile sohbet ederken saf değiştirenler için şöyle demişti: “Rutkay evladım, bazı insanlar özüne dönmek için bazı tarih ve dönemleri beklerler.” 80'li yıllarda dediği laf bağdaş kurmuş kafamda oturuyor şimdi…

Umutsuz musunuz geleceğe dair?

Olur mu? Umut olmaz mı canım! Önemli olan umudu eyleme dönüştürmek. 80 öncesi ve sonrasındaki tiyatroyla günümüz tiyatrosu ve sanatı arasındaki en büyük farklardan biri sanatçıların muhalif duruşunun bir anlamda bölünmesi, parçalanması. Hiçbir zaman sanatçılar bu kadar parçalanmamış ve karşı karşıya gelmemişti. Düzenin adamı olmamıştı sanatçı, daima muhalif duruşunu göstermişti, göstermek durumundaydı.

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen iki yakın dostunuz. Yaşadıklarını nasıl tanımlarsınız?

Metin'le Müjdat tartışmasız Türkiye'nin sayılı güldürü ustalarından. Çok üzüldüm ve şaşırdım. Bu iki güldürü ustası şu anda çok trajikomik bir oyunun içindeler. Ve bir an önce tarafsız ve bağımsız bir yargının onları özgürlüğüne kavuşturmasını diliyorum.