Dünya
26 Haz 2023 23:21 Son Güncelleme: 26 Haz 2023 23:25

Rusya'daki 'Wagner' olayının arkasında ABD mi var?

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'da Wagner grubunun yönetime isyanıyla ilgili ilk kez konuştu. Biden, ABD'nin bu olayla hiçbir alakası olmadığını ve Putin'e Batı'yı ya da NATO'yu suçlaması için hiçbir mazeret vermediklerini belirtti. ABD Başkanı, Ukrayna'ya desteğin devam edeceğini vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da kameralar karşısına geçerek gazetecilere açıklamalarda bulundu. Biden, Rusya'da paralı ordu Wagner'in Putin yönetimine yönelik isyanıyla ilgili sessizliğini bozdu.

BIDEN'DAN ULUSAL GÜVENLİK EKİBİNE TALİMAT

Biden, Rusya'da Wagner grubunun Rus hükümetine isyanıyla ilgili olaylar başladığında ulusal güvenlik ekibine, gelişmeleri yakından takip etmeleri ve kendisini saat saat bilgilendirmeleri talimatı verdiğini kaydetti. Ulusal güvenlik ekibine farklı senaryolara hazırlanmaları için de talimat verdiğini belirten Biden, ABD'nin müttefiklerinin liderleriyle de Rusya'daki gelişmelerle ilgili hemfikir olduklarından emin olmak için çevrim içi görüşme yaptıklarını anlattı.

"HİÇBİR ALAKAMIZ YOK"

Biden, bu hususta verecekleri tepkiler ve beklentilerle ilgili koordine halinde olmanın önemli olduğunu vurgulayarak, "Putin'e bunun için Batı'yı ya da NATO'yu suçlaması için hiçbir mazeret vermedik. (Yaşananlara) Müdahil olmadığımızı açıkça belirttik. Bununla hiçbir alakamız yoktu. Bu, Rus sistemi içindeki bir mücadelenin parçasıydı." şeklinde konuştu.

ZELENSKİ İLE YAKIN TEMAS

Gelişmelerle ilgili Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile de görüştüğünü kaydeden Biden, kendisiyle bugün içerisinde yahut yarın erken saatlerde tekrar konuşabileceğini söyledi. Biden, Rusya'da ne olursa olsun ABD'nin Ukrayna'ya desteğinin devam edeceğinin altını çizdi. Zelenski ile sürekli iletişim halinde olmaya karar verdiklerini belirten Biden, diğer müttefiklerle de sürekli temas halinde olduğunu vurguladı.

"KOORDİNELİ KALMAMIZ ÖNEMLİ"

"Bu hafta sonu yaşanan olayların sonuçlarını ve bunun Rusya ile Ukrayna üzerindeki etkilerini değerlendirmeye devam edeceğiz." diyen Biden, gelişmelerin nereye gittiğine dair kesin bir sonuca varmak için henüz çok erken olduğunu ifade etti. Biden, "Bundan sonra ne olursa olsun, müttefiklerimiz ve ortaklarımızın yakın bir şekilde aynı çizgide olduğundan ve durumu nasıl okuyup tepki verdiğimizden emin olmaya devam edeceğim. Tamamen koordineli kalmamız önemli." dedi.