Dünya
24 Mar 2022 07:37 Son Güncelleme: 24 Mar 2022 07:44

Rusya, Google Haberler'e erişimi engelledi!

Rus medya düzenleyicisi Roskomnadzor, Moskova'nın Ukrayna'daki askeri eylemleri hakkında ‘güvenilmez’ bilgiler içeren materyallere erişim sağladığını söyleyerek Google News internet hizmetine erişimi engelledi.

Rus medya düzenleyicisi Roskomnadzor, Google News'i Moskova'nın Ukrayna'daki saldırısı hakkında 'sahte haberler' yaymakla suçladı. Roskomnadzor'un açıklamasına göre, Başsavcılık'ın kararının ardından Google Haberler'e erişim kısıtlandı.

‘BİLEREK YANLIŞ BİLGİLERİN KAMUYA YAYILMASI’ İDDİASI

Russian Today’de yer alan habere göre düzenleyici, “Amerikan çevrimiçi haber kaynağının, Ukrayna topraklarındaki özel bir askeri operasyonun seyri hakkında güvenilmez, sosyal açıdan önemli bilgiler içeren çok sayıda yayın ve materyale erişim sağladığını” iddia etti.

Roskomnadzor yaptığı açıklamada, Rus ordusunun eylemleri hakkında “bilerek yanlış bilgilerin kamuya yayılmasının" ceza gerektiren bir suç olduğunu kaydetti.

Birkaç gün önce Roskomnadzor, Google'a ait video hizmeti YouTube'u "Rusya karşıtı bilgi savaşında bir silah" olarak nitelendirdi ve şirkete platforma uygulanan Rus medya kuruluşlarına yönelik" her türlü kısıtlamayı derhal durdurması" çağrısında bulundu.