Dünya
03 Eki 2022 08:37 Son Güncelleme: 03 Eki 2022 08:43

Rus televizyonundan 'nükleer kıyamet' uyarısı!

Rus medyası, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in meşhur 'nükleer çanta'sınaki kırmızı düğmeye basması halinde nasıl bir kıyamet senaryosunun devreye girebileceğine dair video görüntüleri yayınladı.

Rus enerji devi Gazprom'un medya ağı NTV, akşam kuşağında, “Kitle imha silahları, nükleer çatışma beklentisiyle nasıl jeopolitik oyunun bir parçası haline geldi” başlıklı bir programa yer verdi.

Programda Batı dünyasının Rusya'yı, "nükleer seçeneği kullanmaya zorladığı" belirtildi ve Ukrayna'ya yönelik taleplerin kabul edilmesi halinde nükleer savaş tehdidinin azalacağı ifade edildi. Bu sözler Batı basını tarafından "tehdit" olarak nitelendirildi.

SİLAH SEVKIYATI GÖRÜNTÜLENDİ
Programda sözlerine yer verilen, Moskova'daki Yüksek Ekonomi Okulu'ndan askeri ve siyasi analist Vasily Kashin, "Kaynaklarda ve konvansiyonel silahlarda üstünlüğün Batı'dan yana olduğu bir durumdayız. Rusya'nın gücü nükleer cephaneliğine dayanıyor" dedi.

Görüntüler, Rus ordusunun binlerce mil ötedeki Sibirya'dan merkezi bölgelere yeni savaş ekipmanları sevk ettiği bir süreçte geldi.

Çeçen lider Ramzan Kadirov'un, Ukrayna'da "düşük verimli nükleer silahlar" kullanılması çağrısında bulunmasından sadece birkaç saat sonra, savaş bölgesinden yaklaşık 3 bin mil uzaklıktaki Krasnoyarsk'tan Batı'ya doğru ilerleyen bir silah konvoyunun görüntüleri basında yer almıştı.