Gündem
26 Ağu 2014 09:30 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:36

RTÜK'ten TRT'ye şok uyarı! Kaçak yayın yapıyorsunuz!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'yla (TRT) ilgili şaşırtan iki karara imza attı.

RTÜK'ün geçen haftaki toplantısında, "TRT Türkü" adlı kanalın Kaçak yayın yaptığının kesinleşmesi üzerine RTÜK uzmanlarının hazırladığı rapor ele alındı. Toplantıda TRT'nin kaçak yayın yaptığı ancak devlet kuruluşu olduğu için elden bir şey gelmediği ortaya çıktı.
HUKUKİ BOŞLUK VAR! MÜHÜRLEYEMEYİZ
Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre; Üst Kurul, RTÜK Hukuk Müşavirliği'nden görüş istedi.
Hazırlanan raporda "TRT'nin izinsiz yayın yaptığı sabittir" denilmesine karşın TRT mallarının devlet malı olduğu, bu nedenle TRT'nin cihaz ve tesislerinin RTÜK tarafından mühürlenerek kapatılmasının hukuken mümkün olmadığı da ifade edildi.
Rapor'da şöyle denildi:
TRT'YE "KAÇAK YAYIN YAPIYORSUNUZ" BİLGİSİ İLETİLDİ
"Sonuç olarak; TRT kurumunun izinsiz yayın yapması halinde uygulanacak müeyyide hususunda hukuk boşluğunun bulunduğu değerlendirilmektedir. Sözkonusu yaptırım hükmünün, devletçe kamu tüzel kişiliği olarak kurulan TRT hakkında uygulanabilirliğinin tartışılması gereği bulunmaktadır."
RTÜK de rapor doğrultusunda "hukuki boşluk var" diyerek, TRT'ye, "kaçak yayın yapıyorsunuz" bilgisini iletmekle yetindi.
İBRAHİM ŞAHİN GÖREVDEN ALINMIYOR
Toplantıda HDP kontenjanından seçilen Üst Kurul Üyesi Ahmet Yıldırım'ın TRT'nin tarafsızlığını yitirdiği için TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in görevden alınması başvurusu, uzun tartışmaların ardından kabul edilmedi. RTÜK Başkanı Davut Dursun, RTÜK'ün Şahin'i görevden alma yetkisi bulunmadığını belirtti.