Televizyon
10 Şub 2021 23:43 Son Güncelleme: 10 Şub 2021 23:51

RTÜK'ten Halk TV'ye "Gülnaz Şırınga" cezası!

Dijital bir yayın organında yer alan “Bahçeli’ye aşı yapan hemşire dövüldü” şeklindeki haberin gerçekmiş gibi ekrana taşınması Halk TV’ye pahalıya patladı.

Google Haberlere Abone ol

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Halk TV ve Habertürk dahil birçok kanala ceza verdi.

İzleme uzmanlarının hazırladığı raporları gündemine alan Üst Kurul, ağırlıklı olarak haber programları ve dizi filmler hakkında hazırlanan raporları görüşerek karara bağladı. Üst kurul, 'Bahçeli'ye aşı yapan hemşire dövüldü' şeklindeki mizahi haberin gerçekmiş gibi yayınlandığı 'Özlem Gürses ile 20. Saat' isimli programa ilişkin raporu da değerlendirdi.RTÜK, soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan bir haberi doğruluğundan emin olmadan yayınlayan Halk TV'ye yasa gereği idari para cezası yaptırımı uyguladı.

Üst Kurul Halk TV'ye ayrıca 'Kayda Geçsin' programında herhangi bir kanıt, bulgu ya da belgeye dayandırılmadan sarf edilen "Türk polisi Türk öğrencisine aynı millettenmiş gibi davranmıyor, düşmanmış gibi davranıyor… Bu memlekette bu vatandaşlara böyle muamele yapılıyorsa o zaman şunun adını koymak gerekir: Türk Polis Teşkilatı bir siyasi partiye lüzumundan fazla sempati beslemekte…  Bu hâliyle iktidar partisine muhalif davranan çocukların, gençlerin dolayısıyla lüzumundan fazla sert bir tepkiyle karşılaşıldığının farkındayım" şeklindeki ifadeler nedeniyle de ceza verdi. Yasadaki 'kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez' hükmünün ihlali nedeniyle kanal hakkında idari para cezasına hükmedildi.

HABERTÜRK'E 'MİLİTAN' SÖZÜ NEDENİYLE PARA CEZASI

RTÜK, Habertürk’te yayınlanan 'Enine Boyuna' programında Berhan Şimşek tarafından sarf edilen "Vali militan, kaymakam militan, yargıçlar militan" şeklindeki sözlerin de kişi ve kurumları zedeleyecek nitelikte olduğu kanaatine vardı. Yayının kamusal sorumluluk anlayışı ile bağdaşmadığına hükmeden Üst Kurul, yayının yasada yer alan 'Kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez' hükmünü ihlal etmesi nedeniyle kanala idari para cezası verilmesine karar verdi. 

"GEL BAKALIM KÜÇÜK O...PU"

Tele 1 televizyonuna da, Mine Kırıkkanat'ın "İçkili iken mesela 'Gel bakalım küçük o..pu' diyen bir büyük, çok tanınmış bir ressama 'Ben o..pu değilim ama sen p..venksin' tarzında cevaplar, yani benim de başıma epeyce şeyler geldi" ifadeleri sebebiyle para cezası verildi.

KRT'YE BOĞAZİÇİ CEZASI

KRT de, Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör atamasına karşı yapılan protesto gösterilerinin konuşulduğu bir programda "Nedense şu anda güvenlik kuvvetlerinin halkın polisi olması gereken kuvvetlerimiz iktidarın sanki militanlarıymış gibi kullanılmaya çalışılıyor" ifadeleri sebebiyle para cezası aldı.

Kırmızı Oda programında çocuğa yönelik şiddet sahneleri sebebiyle TV 8'e; kadına yönelik şiddetin gösterildiği Sefirin Kızı dizisi sebebiyle Star TV'ye; Çukur dizisindeki şiddet sahneleri ve Arıza dizisinde küfürlü ifadelerin engelleme yapmadan yayımlanması sebebiyle Show TV'ye; Sen Çal Kapımı dizisinde "erotik sahneler olduğu" gerekçesiyle Fox TV'ye para cezası verildi.