Televizyon
31 Mar 2021 14:52 Son Güncelleme: 31 Mar 2021 14:56

RTÜK'ten Halk TV'ye ceza yağdı!

RTÜK, Halk TV'deki üç program nedeniyle kanala para cezası uygularken, Tele1'e de yine para cezası verdi.

Google Haberlere Abone ol

Toplanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun gündeminde yine cezalar vardı.

RTÜK, Halk TV'deki üç programdaki sözler nedeniyle kanala para cezası uygularken, Tele1'e de yine para cezası verdi.

İLK CEZA AYŞENUR ARSLAN'IN PROGRAMINA...

RTÜK ilk olarak, Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın sunduğu ve ekonomist Emin Çapa’nın konuk olarak yer aldığı Medya Mahallesi programı nedeniyle kanala idari para cezası verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın koronavirüs tedavisinin konuşulduğu programda, “Rabbim Amerikan Hastanesi demiştir... Rabbimiz Şehir Hastaneleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri demez. İktidara yakın olanlara Rabbimiz hep böyle yerlere Cleveland, Amerikan Hastanesi gibi yerleri söylerler” ifadeleri RTÜK'ün "ceza" kesmesine sebep oluşturdu.

Bu sözlerden dolayı RTÜK'e para cezası uygulamasına karar veren RTÜK, ayrıca yine Halk TV'de Özlem Gürses'in programına da ceza kesti.

“Özlem Gürses ile Kayda Geçsin” programında gazeteci Murat Ağırel'in 'Parsel Parsel' isimli kitabıyla ilgili konuşmasını ve eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le ilgili sözleri ceza getirdi! Ağırel'in "ciddi iddialarına Halk TV'nin aracılık ettiğini" söyleyen RTÜK, kanaldaki sözleri "yayın ilkesi ihlali" olarak değerlendirdi.

RTÜK, “Yayın hizmetleri..... İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” hükmünü öne sürerek, Halk TV'ye idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

HALK TV'YE BİR CEZA DAHA

RTÜK, Halk TV'nin yine bir başka programına daha ceza kesti.

Halk TV’nin “İki Yorum” programında gazeteci Levent Gültekin’in Milli Görüş'ün merhum lideri Necmettin Erbakan'la ilgili sözleri de "para cezasına" neden oldu.

Gültekin'in "eleştiri sınırlarını aştığı" kanaatine varan RTÜK, Halk TV'ye idari para cezası uyguladı.

TELE1'E DE CEZA

Öte yandan, RTÜK Tele1’e de ceza kesti.

Tele1'de yayımlanan “18 Dakika” programında gazeteci Emre Kongar’ın “İslami terör” ifadesinin yasayı ihlal ettiğini savunan RTÜK, yayıncı kuruluşa idar para cezası uyguladı

Yine, aynı programın başka bir bölümünde gazeteci Merdan Yanardağ’ın sözlerine de yasaya aykırı bulan RTÜK, Tele1 hakkında para cezası verdi.

ONLARA DA CEZA KESİLDİ

RTÜK, rutin gündemi olan sağlık beyanıyla sahte ürün ve bitkisel ilaç satan yayıncılarla ilgili de birtakım kararlar aldı. Buna göre, GÜÇLÜ ve HM (Haberin Merkezi) adlı yayıncıların lisansları iptal edilirken, TV 19, PARK TV ve FUL TV kanallarına da para cezaları kesti.