Televizyon
20 Tem 2013 13:28 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:17

RTÜK'TEN FUTBOLSEVERLERE MÜJDE! HANGİ MAÇLAR ŞİFRESİZ?

Televizyon kanallarında şifresiz ve ücretsiz yayımlanacak programların listesi çıkarıldı.

RTÜK'TEN FUTBOLSEVERLERE MÜJDE! HANGİ MAÇLAR ŞİFRESİZ?
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), kanallarda şifresiz ve ücretsiz yayınlanmak zorunda olan ‘önemli olaylar listesi’ni hazırladı.

RTÜK bir süredir üzerinde çalıştığı listeye son şeklini verdi. 16 maddelik ilk listeye CHP ve MHP kontenjanından seçilen RTÜK üyelerinin isteğiyle ‘Hacı Bektaşi Veli anma törenleri’, ‘Nevruz etkinlikleri’ ve ‘Boğaziçi kıtalararası yarışmalar’ı da eklendi. İşte televizyon kanallarında şifresiz ve ücretsiz yayımlanması zorunlu önemli olaylar listesi:

1- Yaz, Kış ve Paralimpik Olimpiyat Oyunları, 2- FIFA Dünya Kupası yarı final ve final karşılaşmaları, 3- UEFA Avrupa Kupası Kupası yarı final ve final karşılaşmaları, 4- Türk milli futbol takımlarının eleme ve final karşılaşmaları, 5- Türkiye Kupası (futbol, basketbol, voleybol, hentbol) karşılaşmaları, 6- Avrupa kupalarında (futbol) Türk takımlarının oynadığı bütün maçlar ile yarı final ve final karşılaşmaları, UEFA Avrupa Ligi karşılaşmaları ve UEFA Şampiyonlar Ligi karşılaşmaları, UEFA süper kupa maçları, 7- Dünya Şampiyonası (her branşta) yarı final ve final karşılaşmaları, 8- Avrupa şampiyonaları (her branş) yarı final ve final karşılaşmaları, 9- Türkiye’de yapılan uluslararası tenis organizasyonları, 10- Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, 11- Akdeniz Oyunları, 12- Avrasya Maratonu, 13- İslam Dayanışma Oyunları, 14- Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 15- Mevlana anma törenleri (Şeb-i Arus), 16- Yunus Emre şenlikleri, 17- Hacı Bektaşi Veli anma törenleri, 18- Nevruz etkinlikleri, 19- Boğaziçi kıtalararası yarışmalar.

RTÜK YENİ BAŞKANINI SEÇECEK

İki yıllık başkanlık görevi önceki gün sona eren RTÜK Başkanı Davut Dursun’un yerine salı günü seçim yapılacak. RTÜK’ün yeni başkanı ve başkan yardımcısı belirlenecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın tercihlerini RTÜK Başkanvekili Taha Yücel’den yana yaptığı öğrenildi. Bunun üzerine Dursun’un yeniden aday olmayacağı mesajları verdiği kaydedildi. AK Parti kontenjanından seçilen bazı üyelerin Yücel’in başkanlığına sıcak bakmadığı da kulislerde konuşuluyor.