Medya
06 Nis 2022 18:19 Son Güncelleme: 06 Nis 2022 18:23

İlhan Taşçı ve Okan Konuralp verilen cezalara isyan etti: "İstiyorlar ki çocuklara tecavüzü..."

RTÜK üyesi Okan Konuralp ve İlhan Taşçı Erzurum'da Kuran Kursu'nda tecavüze uğrayan çocukları haberleştiren kanallara verilen cezalara ilişkin açıklama yaptı.

RTÜK üyesi Okan Konuralp ve İlhan Taşçı RTÜK'ün, Erzurum’daki Kur’an kursunda çocuklara tecavüz davasını haberleştiren Halk TV, KRT ve TELE 1’e para cezası vermesini eleştirdi.

  İlhan Taşçı şunları yazdı:

 1- RTÜK, Erzurum’daki Kur’an kursunda çocuklara tecavüz davasını haberleştiren Halk TV, KRT ve TELE 1’e % 2 para cezası verdi.

Karar, Diyanet İşleri’nin şikayeti üzerine oyçokluğuyla alındı.

İstiyorlar ki; hırsızlığı, yolsuzluğu, çocuklara tecavüzü kimse bilmesin, duymasın.

Ayıp!

 2- Şikayet dilekçesine göre, Kur’an kursunda 7 çocuğun uğradığı cinsel istismardan değil de haberlerin veriliş biçiminden “incinmiş” Diyanet İşleri Başkanlığı!!!

Şaka gibi…

“Çocuklara kıymayın efendiler…”

 

 

 Okan Konuralp ise şunları kaydetti: 

 Diyanet, Kur’an Kursu’ndaki istismarı gündeme getiren KRT ve HalkTV’yi “Diyanet’in küçük düşürüldüğü, aşağılandığı ve yayın yasağı ihlali” gerekçesiyle RTÜK’e şikayet etti. RTÜK, oy çokluğuyla ve yayın yasağı ihlali gerekçesiyle kuruluşlara para cezası verdi.

 Verilen cezalara atfen vurgularım ki Diyanet yöneticileri Erzurum’da yaşanan istismardaki sorumluluklarının üstünü, basın özgürlüğünün sınırlarını daraltmaya çalışarak ve yargı kararlarının arkasına sığınarak örtemez. Not: Para cezasıyla yetinilmesi de RTÜK’e övgüyü gerektirmiyor.

 Öte yandan RTÜK, TELE1’e de benzer yayınları nedeniyle para cezası yaptırımı uyguladı. Tüm bu yaptırımlar hakikatlerin ortaya çıkışını engelleyemez. Kamuoyunun bilgisine.