RTÜK suçu bıraktı, kafayı yoruma taktı: Haber bülteni sunucularına yasak gelirse...

Beklentim RTÜK başkanının sert açıklamalar yaparak, meczupları konuk alıp saçmalamalarına müsaade eden kanalları uyaracağı yönünde idi ancak tam tersi gerçekleşti!

Canım Türkiye’mde böyle şeyler hep olur; Sevda Noyan adında biri, Ülke TV'de konuk olduğu, Esra Elönü’nün Arafta Sorular programında “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Listem hazır” falan diye saçmalayınca büyük tepki topladı.

Hangi vasıfla bir TV programına katılıp açıklama yaptığı bilinmez ama pazarda rastlasan elindeki torbalara yardım edeceğin bir kadıncağızın ölüm listesi yaptığı, bu uğurda silahlandığını öğrenince şaşırıyor insan. Sahi ya, 15 Temmuz kimin kursağında kaldı, ülkeyi ele geçirmeye çalışıp başaramayanların değil mi?

Programın kaydı sosyal medyada elden ele yayılınca Ülke TV’nin ve Esra Elönü’nün etekleri tutuştu. Hemen açıklama yapıp özür dilediler, Sevda Noyan ise Cüneyt Özdemir’in YouTube yayınında kendini aklamanın peşine düştü vs.

Şimdi olsa ne Ülke TV, ne de Esra Elönü özür dilemez. Bundan sonra da benzeri bir olayda çok daha rahat davranacaklardır çünkü RTÜK başkanı çıktı ve “büyütülecek bir şey yok, darbecileri sevindirmeyelim” diye açıklama yaparak olayı geçiştirdi. Kurul bu konuda toplanmaya bile lüzum görmedi.

Daha bu olay soğumadan, Akit TV’de yayınlanan "Derin Kutu" programında, Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven, 12-17 yaşındaki kız çocuklarının mükemmel vücutları olduğunu savunuyordu. Profesör dediğin adamın çocuklar için kurduğu cümlelere bak!

Kim denetleyecek bunları ya da kim denetlemiyor diye böyle rahatça çoluğa çocuğa yan gözle bakıyorlar? RTÜK mü dediniz? Evet, ben de öyle biliyordum ama...

Beklentim RTÜK başkanının sert açıklamalar yaparak, meczupları konuk alıp saçmalamalarına müsaade eden kanalları uyaracağı yönünde idi ancak tam tersi gerçekleşti!

RTÜK başkanı Ebubekir Şahin, gündem değiştirmeyi amaçladığı yeni açıklamasında, Fatih Portakal’ın sunduğu Fox TV Ana Haber Bültenini hedef aldığı açık bir şekilde ana haber sunucularının haberleri yorum yaparak sunmasından rahatsız olduklarını, gerekirse bunu yasaklayacaklarını söyledi. 

Kadının biri çıkıyor, “ölüm listem hazır, komşularım başta olmak üzere rahat bir 50 kişiyi götürürüz” diyor. Profesör unvanlı başka biri, “12-17 yaş arası kızların bedeni mükemmeldir, çocuk doğurmak için idealdir” diye sapıkların ağzının suyunu akıtacak açıklamalar yapıyor.

Bu adamın pedofiliye özendiren sapık söyleminden sonra görev yaptığı üniversite derhal ilişiğini kesti ve toplumdan özür diledi. Olması gereken de budur ama bu söyleme imkan tanıyan kanalı denetlemesi gerekirken, “büyütülecek bir olay değil” diye geçiştiren RTÜK, ana haber bülteni sunucularının yorum yapmasına kafayı takıyor.

Daha doğrusu başkan çıkıp diğer üyelerin inisiyatifini de ele geçirerek açıklamalar yapıyor. Kendisini her gün görmeye başladık. Bu işte sizce de bir yanlış yok mu?

Bakın, amaç muhalif kanalların sesini kısmak ama zaten kısılabildiği kadar kısıldı ve bu taktik çalışmaz. Başkana akıl veren kimse büyük yanlış yapıyor. Evet, haberler çok izleniyor, Fox TV’nin haber yayınlarının reytingleri iktidar yanlısı yayın yapanlarınkini katlıyor ama bana sorarsanız, Fox TV gibi kanalların haber bültenleri muhalefet kadar iktidarın da işine yarıyor.

Fatih Portakal gibi popüler muhalif bülten sunucuları tıpkı bir düdüklü tenceredeki buhar valfi gibi çalışıyor. Corona, işsizlik, döviz kurları, o-şu-bu derken toplum büyük baskı altına girdi. Eğer haber bülteni sunucularının yorum yapmalarına yasak gelirse, toplumda biriken basınç dışarı çıkacak yer bulamaz ve o tencere eninde sonunda patlar!

Murat Tolga Şen