Televizyon
06 Eki 2013 10:09 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:41

RTÜK, O SAHNELERİ ''DEHŞET VERİCİ'' BULDU! STV'YE KESİKBAŞ CEZASI!

RTÜK, "Osmanlı'da Derin Devlet" adlı dizide Patrona Halil ile Firdevs'in başının kesilmesini "Dehşet Verici" buldu ve STV'ye 110 bin lira ceza verdi.

RTÜK, ’’Osmanlı’da Derin Devlet’’ adlı dizide yer alan kanlı sahneler ile, Patrona Halil ve Acem Şahının kızkardeşi Firdevs’in başının kesilmesini, ’’Dehşet verici’’ buldu. STV’ye 110 bin lira ceza verdi.

Gazeteport’un edindiği bilgiye göre RTÜK toplantısında, 12 Temmuz 2013 günü STV’de yayınlanan dizi ele alındı. Dizide, Patrona Halil İsyanı, bastırılması ve elebaşlarının öldürülmesi konu edildi. Patrona Halil’in tuzağa düşürülerek ’’Yeniçeri Pehlivan Halil’’ tarafından kılıçla öldürülmesi ve kesik başının sokaklarda gezdirilmesi ekrana geldi. Acem Şahı Tahmasp’ın kızkardeşi Firdevs’in başının kesilmesi görüntüleri de yer aldı.

KORAMİRAL HALİL
RTÜK bu sahneleri ’’ Çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel, ahlakî gelişimine zarar verebilecek nitelikte’’ buldu ve STV’ye 110 bin 191 lira para cezası verdi.Kararda ’’Baş kesme, bıçaklama ve kılıçla öldürme sahneleri ve koparılan başlar gösterilmiştir. Dehşet verici sahneler, çocuk ve gençlerin ekran başında olduğu bir saatte ve yoğun biçimde yer almıştır’’ denildi.

Osmanlı’da 1730 yılında saraya karşı başlatılan Patrona (Koramiral) Halil İsyanı ile, Lale Devri kapanmış, Sadrazam Damat İbrahim Paşa idam edilmiş, Padişah III. Ahmet tahtan çekilmek zorunda kalmıştı. Yerine geçen I. Mahmut da Patrona Halil’i, Yeniçerilere öldürtmüştü.